אודות

מרכז המחקר וההגות של מכון הרטמן נוסד עם הקמת המכון על ידי הרב פרופ' דוד הרטמן מתוך דאגה לעתידה של היהדות. תפקידו של המרכז לייצר באופן מתמיד חשיבה חדשה, ששורשיה יונקים מעברה העשיר של המסורת היהודית ושבאפשרותה לספק תשובות משמעותיות לשאלות הקיומיות שבפניהן ניצבים כיום יהודים בישראל ובעולם כולו.

במרכז קוגוד נלמדת המסורת היהודית מתוך תפיסה פלורליסטית הרואה ביהדות סימפוניה רב-קולית, ותשתית ליצירה יהודית וישראלית חדשה. עמיתי ועמיתות מרכז קוגוד מטפחים דרכי חשיבה חדשות המדגישות את הרלוונטיות של היהדות למדינת ישראל ולעם היהודי, על צדדיה התרבותיים, האינטלקטואליים והמעשיים.

החוקרים עובדים באופן אישי ובקבוצות מחקר, והם משפיעים על העבודה החינוכית הרחבה של מכון שלום הרטמן בארץ ובארה"ב. פרי מחשבתם של החוקרות והחוקרים מתפרסם בכתבי עת מובילים ובספרים המעשירים את ארון הספרים היהודי ואת השיח הציבורי.

בשנת תשפ"א פועלים במרכז קוגוד 40 חוקרות וחוקרים העוסקים בתחומים רבים ומגוונים במדעי היהדות, בפילוסופיה ובתחומים נוספים. בשנה זו עוסקים סמינרי המחקר של מרכז קוגוד בנושאים הבאים: דמוקרטיה, אזרחות ומדינת הלאום היהודית; ישראל ויהדות התפוצות; מגדר ומשפחה; הלכה כמעצבת זהות; הגות יהודית לעת הזאת; המסורת הפוליטית היהודית; אתיקה צבאית ישומית; וכן תוכנית iEngage המיועדת לקהל היהודי בצפון אמריקה ועוסקת בשאלות הליבה הנוגעות לצורך ולמשמעות של מדינת ישראל.

גם במכון הרטמן צפון אמריקה פועל מרכז קוגוד, ובו סמינרים לעמיתי מחקר שפועלים בארצות הברית. לפרטים (באנגלית) 

צרו קשר

מכון הרטמן גדליהו אלון 11, ירושלים 02-5675320