מנחם לורברבוים

מנחם לורברבוים

עמית מחקר, מרכז קוגוד

פרופ' מנחם לורברבוים הוא עמית מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. הוא חבר במכון עוד משנות היווסדו, ועמד בראש בית המדרש של המכון.

לורברבוים משמש כסגן דיקן למינויים בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל-אביב וכפרופסור לפילוסופיה יהודית. בעבר שימש כראש החוג לפילוסופיה יהודית, ראש החוג ללימודי התרבות העברית וכראש בית הספר לפילוסופיה.

הוא מחבר הספרים "פוליטיקה וגבולות ההלכה" (יהדויות תשס"ו), ו"נוצחנו בנעימותו: תורת האלוהות כפואטיקה ביצירה היהודית האנדלוסית" (מכון בן צבי תשע"א).

מנחם לורברבוים ערך את התרגום העברי החדש של הספר "לויתן" מאת תומס הובס (שלם תש"ע) ויחד עם מיכאל וולצר ונעם זהר הוא ערך את הסדרה "המסורת הפוליטית היהודית" שכרכים שלה התפרסמו בסדרת "יהדויות" ובהוצאת אוניברסיטת ייל (באנגלית). בנוסף, ערך עם מיכל גוברין את סדרת השירה "דברי-ם" בשיתוף עם הוצאת כרמל.

לורברבוים פרסם גם את ספרי השירה "בכפר הזה" (כרמל תשס"ב), "ואחר האש" (כרמל תשס"ד) ו"מגעים/מראות" (כרמל תשס"ו). ספרו "מעתקים: תרגומים מהשירה האנגלית" הכולל ציורים מאת שרון אתגר יצא לראות אור בסדרת דברי-ם.

ספרו בתיאולוגיה יהודית 'את פניך אבקש' יצא לאור בסדרת פרשנות ותרבות: הסדרה החדשה שבעריכתו של אבי שגיא בהוצאה משותפת של אוניברסיטת בר-אילו, מכון הרטמן והוצאת כרמל. הספר מבקש להציע תיאולוגיה יהודית לבני זמננו מתוך עיצוב שיח דתי בעל אופי דיאלוגי מובהק. ספרו החדש 'לפני היות החסידות' עומד לראות אור בשבועות הקרובים בהוצאת מוסד ביאליק.