יוסי קליין-הלוי

יוסי קליין-הלוי

עמית מחקר, מרכז קוגוד

יוסי קליין הלוי הוא עמית מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. הוא גם חבר בפרויקט iEngage של המכון, ויחד עם אימאם עבדוללה אנטפלי מאוניברסיטת דיוק ומיטל פרידמן ממכון הרטמן, מנהל את תוכנית המכון למנהיגות מוסלמית.

קליין הלוי היה עורך עמית של העיתון "ניו רפבליק" בוושינגטון, ומאמריו מתפרסמים בעמודי הדעות של העיתונים המובילים בארצות הברית. בין השנים 2009-2003 היה עמית בכיר במכון "שלם" בירושלים.

ליוסי קליין הלוי תואר בוגר בהיסטוריה יהודית מטעם אוניברסיטת ברוקלין ותואר שני בעיתונות מאוניברסיטת Northwestern שבשיקגו.

ספרו "כחולמים: הצנחנים שאיחדו את ירושלים וחילקו את העם", אשר פורסם על-ידי הוצאת הרפר-קולינס ב-2013, זכה בפרס הספר היהודי הטוב לאותה שנה מטעם Jewish Book Council’s Everett Family Award. הוא תורגם לעברית ופורסם על-ידי הוצאת דביר ב-2017.

בספרו האחרון "מכתבים לשכן פלסטיני", שזכה לשבחים רבים והיה לרב מכר בארה"ב, מנסה קליין הלוי ליצור שיח ישיר עם פלסטינים על נרטיבים סותרים. הספר תורגם לעברית ופורסם על-ידי הוצאת כרמל ב-2021.

ספר נוסף פרי עטו, "בפת גן העדן: חיפוש אחר אלוהים עם נוצרים ומוסלמים בארץ הקודש", יצא לאור ב-2001. ספרו הראשון Memoirs of a Jewish Extremist, שפורסם ב-1995, מתאר את היקסמותו בגיל הנעורים מהמיליטנטיות היהודית ואת ההתפכחות שבאה בעקבותיה.

קליין הלוי הוא פעיל למען פיוס במזרח התיכון ושימש כיו"ר "הבית הפתוח – מרכז לדו קיום יהודי ערבי ברמלה". כמו כן, היה ממייסדי פורום עיתונאים ישראלים ופלסטינים, שהתפרק כתוצאה מלחץ על עיתונאים פלסטינים מטעם הרשות הפלסטינית.

הוא נולד בניו יורק, עלה לארץ ב-1982 והשתקע בירושלים. נשוי לשרה, ואב לשלושה ילדים.