יפה בניה

יפה בניה

עמיתת מחקר, מרכז קוגוד

יפה בניה היא עמיתת מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. היא אשת חינוך, פדגוגית ופעילה חברתית, העוסקת בממשק שבין חינוך תרבות וחברה, וכן בזהות המסורתית ובפמיניזם מזרחי. בנוסף, היא מרצה בקריה האקדמית אונו בחוג לחינוך וחברה ובחוג ליהדות.

בניה הייתה שותפה לייסוד "ממזרח שמש" – בית מדרש למנהיגות חברתית. היא כיהנה כמנהלת פדגוגית של בית המדרש, כמובילת תוכנית "עמיתי צדק" למנהיגות יהודית-חברתית, וכשותפה לעיצוב שיח יהודי-חברתי ולהחזרת המורשת הספרדית-מזרחית לשיח הציבורי ולחינוך.

בעבר שימשה כמנהלת הפיתוח של מכון "אבני ראשה" – המכון הישראלי למנהיגות בית ספרית, והייתה שותפה לתוכנית "מורים מובילים" במשרד החינוך כמפתחת ומנהלת קורס למנחי מורים מובילים. כמו כן הייתה מנהלת תוכנית "חזון" למנהיגות צעירה במכון שלום הרטמן והייתה מובילה-שותפה בתכנית "מנמיכים חומות" – מנהיגות ירושלמית נאבקת בגזענות, במסגרת שתי"ל.

בניה היא בוגרת תוכנית עמיתי מנדל בבית הספר מנדל למנהיגות חינוכית, בוגרת התוכנית לרבנות ישראלית של מכון שלום הרטמן והמדרשה באורנים.

כיום היא חברה בתנועת "תיקון" לשינוי פני החברה והתרבות בישראל, חברת הנהגה ב"דגל יהודה" – קהילה ספרדית שוויונית, ומייסדת ומובילה בקבוצת "ערבות – נשים מחברות מסורת" מייסודו של המרכז החינוכי הספרדי.