/ עד הנה: סיפורה של יהדות ברית המועצות לשעבר

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

עד הנה: סיפורה של יהדות ברית המועצות לשעבר

حتّى يومنا هذا: تاريخ يهود الاتحاد السوفيتي السابق

מובילות הסמינר

עמיתת מחקר, מרכז קוגוד

עמיתת מחקר במרכז קוגוד

תיאור הסמינר

בשלושים השנים האחרונות קלטה מדינת ישראל מעל מיליון עולים/ות מברית המועצות לשעבר.  עם ההתערות החברתית וההתבססות הכלכלית של עלייה זו  התברר החלל העצום בכל הנוגע להיכרות החברה הישראלית עם זהותה היהודית של קהילת יוצאי ברית המועצות לשעבר.

מטרת הסמינר הינה לסייע בחילוץ סיפורם המורכב היהודי של דוברי הרוסים לישראליות וליהדות מתוך החוויה ועושר החיים איתם ארצה. סיפור זה כולל הוויה יהודית דקה, אנטישמיות, חיים במשטר של פחד השכחה של דת וכו'. מטרת הכתיבה היא לתת מילים למושתק ולעבד את ההיבטים הטראומתיים לכדי נרטיב ואתוס משותף.

תהליך זה יאפשר- בסופו של דבר – להציע לחברה הישראלית נרטיב נוסף, אלטרנטיבה זהותית שאיננה בנמצא כעת.

הסמינר נוסד בשנת תשפ"א על ידי רות קרא איוואנוב קניאל ואלכסנדרה מנדלבום קופייב.

במסגרת התכנית מתגבשת קבוצה הכותבת בנושאי דת ומדינה, זהות יהודית 'דקה' ומסורתיות, תפיסות של משפחה וקהילה, עקבות המאבק למען יהודי ברית המועצות בקהילות בישראל ובארצות הברית. נושאים אלו טרם קיבלו במה במרחב השיח הישראלי ומעולם לא סופרו בגוף ראשון על ידי קבוצה אשר רובה מורכבת מיוצאי/ות ברית המועצות. סמינר 'עד הנה' עומד בזיקת עומק לתכניות אחרות במכון הרטמן וכך השפעתו ניכרת אל מחוץ לגבולותיו, תוך עיסוק בסוגיות מרכזיות של המכון כגון יהדות דמוקרטית, שיח פלורליסטי, הכלת מנעד של פרקטיקות ואמונות, בירור שאלת העמיות peoplehood, ועוד.

התוכן שלנו

26 ביולי 2023

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics