תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

פרק תשיעי בהסכת "למען השם": לדבר היום על ישראל של מחר

האחדות שהתגלתה בחברה הישראלית בשעת מלחמה היא לאו דווקא מה שנצטרך ביום שאחריה. דניאל הרטמן ודב אלבוים חושבים שכבר עכשיו חייבים לדבר לא על "אחדות", אלא על הערכים המשותפים כאן לרוב
דב אלבוים הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן. אלבוים הוא סופר ועורך, חוקר יהדות בתחומים: מקרא, קבלה וחסידות. ממייסדי ה"ישיבות החילוניות" בישראל והיוזם והעורך הראשי של "תלמוד ישראלי על מגילת העצמאות". אלבוים הוא בוגר התכנית הבין-תחומית באוניברסיטת תל-אביב, והתמחותו האקדמית היא בפילוסופיה, בקבלה ובחסידות. הוא הוסמך לרבנות ישראלית מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. אלבוים ערך והנחה במשך שנים ארוכות את תוכניות הטלויזיה " חוצה ישראל", "מקבלים שבת" ו"בין השמשות" ששודרו

דניאל הרטמן

להאזנה בספוטיפיי:

להאזנה באפל:

בפרק התשיעי של ההסכת מבית מכון הרטמן עסקו דב אלבוים והרב ד"ר דניאל הרטמן על השאלה – איך מתחילים לדבר על מה יהיה איתנו ביום שאחרי המלחמה?

"נכנסנו למלחמה הזאת אחרי תקופה של פילוג. נכון שעכשיו אנחנו מאוחדים, אבל ככל שנתקרב ל'ריסטרט' של המדינה, ובמיוחד לקראת בחירות, הפילוג יחזור."

"אני לא מאמין שמלחמה יוצרת איחוד," אמר הרטמן. "המריבות בחתונות גרועות יותר מהמריבות בשעת אבל. באבל יש איחוד, אבל אני לא מאמין ביכולת של האבל ליצור משפחה מאוחדת."

הרטמן הזכיר את עשרת החודשים עד שבעה באוקטובר, שבהם "70 אחוז מאיתנו התאחד סביב שיח של ציונות וליברליות. זו היתה זהות חדשה שלא היתה ימין ולא היתה שמאל. נוצרה לנו זהות שונה מזו שהכרנו קודם – מהזהויות המפלגות של דתי חילוני, ימני שמאלני, פריפריה מרכז.

"איך חוזרים לזה אחרי המלחמה? הרי עזה היא מלחמת קיום, אבל לא מהות הקיום."

"אבל יש סיכוי שאחרי המלחמה, בגלל תחושת חוסר הביטחון וההבנה שכל כך הרבה מסביבנו רוצים לזרוק אותנו לים, יש אפשרות שהגג שתחתיו נתכנס מעכשיו לא יהיה יהדות ציוית ליברלית, אלא יהדות ציונית מאוד נוקשה, חסרת אמון כלפי אומות העולם, וודאי כלפי ערבים.

לשאלתו של אלבוים – "מה תהיה כותרת הגג שתאחד אותנו אחרי המלחמה?" ענה הרטמן: "אני לא רוצה אחדות. אני רוצה רוב. רוב שמעוניין במדינה יהודית דמוקרטית.

"אם החברה האזרחית, שכבר הוכיחה את עצמה, לא תתחיל לעסוק בשיח בשאלות הזהות עכשיו, לא נהיה מוכנים גם בשעת הבחירות. חייבים להתחיל לדבר."

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics