תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

למען השם – פרק 25: התקווה

במקום להסתכל אחורה ולחשוב "אילו רק יכולנו, היינו חוזרים לשישה באוקטובר", דב אלבוים ודניאל הרטמן מבקשים - ומצליחים - למתוח חוט של תקווה לא אל העבר, אלא אל העתיד
הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן, ומנהל פרויקט iEngage. הוא בנה וייסד תוכניות לימוד מקיפות בתחומי החינוך, ההכשרה וההעשרה לחוקרים, מחנכים, רבנים ומנהיגים דתיים וחילוניים בישראל ובצפון אמריקה. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר,  בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה היהודית. להרטמן תואר דוקטור לפילוסופיה יהודית מהאוניברסיטה העברית, תואר שני לפילוסופיה מדינית מאוניברסיטת ניו יורק, תואר שני בלימודי דתות מ-Philadelphia, Temple University והסמכה לרבנות ממכון שלום הרטמן. הוא מחברו של הספר

דב אלבוים

להאזנה בספוטיפיי:

להאזנה באפל:

ככל שהימים, השבועות והחודשים חולפים, התחושה אצל רבים היא שמשהו מדשדש. 133 חטופים נמצאים בעזה, המלחמה מתנהלת באופן לא ברור מספיק, אל החברה הישראלית חוזרים בקצב מבהיל השסעים והמתחים, וגם הקשרים עם מדינות העולם בכלל, וארצות הברית בפרט, הולכים ומידרדרים. לרגע נדמה כי אפילו התקווה שלנו במשבר. בדברים אלה פתח דב אלבוים את פרק מספר 25 של "למען השם".

למען השם – פרק 24: חצי שנה ל-7.10: מה למדנו?
למען השם – פרק 23 – "כשהמסורת לא מוסרית"
למען השם – פרק 22 – "מגילת אסתר 2024"

הרב ד"ר דניאל הרטמן ביקש להציג שני סוגים שונים של תקווה. האחד הוא "חדש ימינו כקדם" – הרצון לחזור לאיזה רגע בעבר, שבמבט מרחוק נראה אוטופי, גם אם לא בטוח שהיה כזה. לעומת זאת, ישנה תקווה – כמו זו שהובילה את הציונות – של בנייה של משהו חדש.

"אני מרגיש שתקווה זו החלטה," אמר הרטמן, "האם באמת אין לנו איך להתקדם בנושא המדיני? הבעיה שלנו בעזה היא שאנחנו מחפשים איזשהו ניצחון מוחלט, רגע שבו הביטחון יחזור. אבל זה לא עובד ככה".

אלבוים, שהציג את האתגרים הגדולים שמולם ניצבת מדינת ישראל, התייחס בעקבות הערתו של הרטמן לדברים שכתב הרמח"ל בקטע שנקרא "מאמר הקיווי", שבו הציע שתקווה היא מלשון "קו", שאותו אדם מותח מהמקום שבו הוא נמצא אל מקום טוב יותר, שאליו הוא מבקש להגיע.

הרטמן הציג את התקווה שהוא רואה: "מאז שבעה באוקטובר הסכסוך הישראלי-פלסטיני כבר לא נמצא רק בידי הישראלים והפלסטינים… יש כוחות שהולכים לעשות סדר חדש בעזה, ודברים מתחילים לקרות."

אלבוים העיר שבעיניו אלה הן תקוות גדולות מדי, שכלל לא ברור שיתגשמו, אך לקראת סוף השיחה גם קיבל על עצמו לחשוב היכן ישנן הזדמנויות לצמוח – ולחדש את התקווה.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics