תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

למען השם – פרק 10: "נקמה"

לפעמים יש תחושה שחלק ממניעי המלחמה הם נקמה. בפרק העשירי בהסכת שלהם דניאל הרטמן ודב אלבוים שואלים האם יש לנקמה ערך? האם זה מותר? האם זה אסור? הם מנסים גם להבין מה היהדות אומרת על כך
דב אלבוים הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן. אלבוים הוא סופר ועורך, חוקר יהדות בתחומים: מקרא, קבלה וחסידות. ממייסדי ה"ישיבות החילוניות" בישראל והיוזם והעורך הראשי של "תלמוד ישראלי על מגילת העצמאות". אלבוים הוא בוגר התכנית הבין-תחומית באוניברסיטת תל-אביב, והתמחותו האקדמית היא בפילוסופיה, בקבלה ובחסידות. הוא הוסמך לרבנות ישראלית מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. אלבוים ערך והנחה במשך שנים ארוכות את תוכניות הטלויזיה " חוצה ישראל", "מקבלים שבת" ו"בין השמשות" ששודרו

דניאל הרטמן

 

להאזנה בספוטיפיי:

להאזנה באפל:

בפתח הפרק שהקדישו דב אלבוים והרב ד"ר דניאל הרטמן לשאלת הנקמה ציין אלבוים ש"אפילו ראש הממשלה דיבר על נקמה מיד אחר השבת ההיא, הנוראה."

מה הערך של נקמה, האם זה כדאי? האם זה מותר? האם זה אסור?

"נקמה כאילו חוצה את כל המחנות," אמר הרטמן. "אבל יש הבדל בין אלו שחוגגים את השיח, לבין אלה שאמנם מכירים ביצר הזה, אבל מסתייגים ממנו."

הרטמן ביקש להוציא מהשיחה את שאלת החיילים. "את החיילים אני לא יכול לשפוט בהקשר הזה. הם נלחמים כבר זמן רב. זו אולי המלחמה הארוכה ביותר שידענו." בעיניו, הקו בין מי שמכיר בכך שנקמה היא רגש, לבין אלה הרואים בה ערך של ממש, עובר בשאלה: האם גם תוך כדי לחימה, עוד יש איזו שהיא מגבלה מוסרית שאני מוכן לקחת על עצמי.

ומה יש ליהדות לומר על זה?

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics