תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

למען השם – פרק 11: "זמן למחלוקת?"

בירור המחלוקות והשאלות הרות הגורל שעומדות לפתחנו חשוב מתמיד, אבל הציבור בחזית ובעורף מרגיש שזה הזמן ליישור שורות. האם אפשר להתווכח בלהט ועדיין לשמור על חברה מאוחדת?
דב אלבוים הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן. אלבוים הוא סופר ועורך, חוקר יהדות בתחומים: מקרא, קבלה וחסידות. ממייסדי ה"ישיבות החילוניות" בישראל והיוזם והעורך הראשי של "תלמוד ישראלי על מגילת העצמאות". אלבוים הוא בוגר התכנית הבין-תחומית באוניברסיטת תל-אביב, והתמחותו האקדמית היא בפילוסופיה, בקבלה ובחסידות. הוא הוסמך לרבנות ישראלית מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. אלבוים ערך והנחה במשך שנים ארוכות את תוכניות הטלויזיה " חוצה ישראל", "מקבלים שבת" ו"בין השמשות" ששודרו

דניאל הרטמן

 

להאזנה בספוטיפיי:

להאזנה באפל:

את השאלה – מתי יהיה מותר להתחיל שוב להתווכח – הפנה דב אלבוים בפתח הפרק שהקדישו אלבוים והרב ד"ר דניאל הרטמן לשאלת המחלוקת בעת הזו, כשהחברה בישראל עדיין מתמודדת עם מלחמה ועם סכנות.

"מחלוקות הן חלק מהותי מהסיפור היהודי," אמר הרטמן. "אבל את המצווה 'לא תתגודדו' האוסרת לפצוע את הגוף מפרשים חז"ל: אל תעשו מעצמכם אגודות אגודות, שפוצעות את עם ישראל."

העם היהודי מעולם לא הסכים על פרשנות התורה. איך מיישבים בין ההלכה האוסרת לעשות אגודות אגודות, עם התרבות שנוצרה בתלמוד, שכולה מבוססת על ריבוי דעות ומחלוקות?

הרטמן פנה לאמירה הידועה "מחלוקת לשם שמיים סופה להתקיים" בניסיון להבין האם אפשר למצוא דרך להגיע למחלוקות שדווקא מקיימות את העם, ולא מפוררות אותו.

"כל אחד צריך לקבל את המחויבות לשלום כחלק מהאמת שלו," אמר הרטמן, ומשם צריכים להזמין את כולם לתוך השיחה.

אלבוים הביא את מגילת העצמאות כדוגמה לכך שאיש מבין אלה החולקים זה על זה לא הרשה לעצמו "להיות מחוץ לסיפור":

"אולי אנחנו מתכנסים שוב לאותו הרגע, שבו אתה חייב לוותר על חלק מהאמת שלך, ואפילו ויתור כואב מאוד, כי אתה רוצה להיות חלק מהסיפור."

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics