תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"למען השם" – דילמת החטופים: יש הכרעות שאפשר לעשות רק ברגע האמת

הרב ד"ר דניאל הרטמן ודב אלבוים דנו בשיקולים השונים בסוגיית שיחרור החטופים. הרטמן נזכר בימים שגיסו הטייס היה נעדר בלבנון, והוא הבין שלפעמים ההכרעה מתקבלת בשטח, ונותר רק לתמוך במשפחות ללא תנאי
דב אלבוים הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן. אלבוים הוא סופר ועורך, חוקר יהדות בתחומים: מקרא, קבלה וחסידות. ממייסדי ה"ישיבות החילוניות" בישראל והיוזם והעורך הראשי של "תלמוד ישראלי על מגילת העצמאות". אלבוים הוא בוגר התכנית הבין-תחומית באוניברסיטת תל-אביב, והתמחותו האקדמית היא בפילוסופיה, בקבלה ובחסידות. הוא הוסמך לרבנות ישראלית מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. אלבוים ערך והנחה במשך שנים ארוכות את תוכניות הטלויזיה " חוצה ישראל", "מקבלים שבת" ו"בין השמשות" ששודרו

דניאל הרטמן

להאזנה בספוטיפיי:להאזנה באפל:

בימים האחרונים מתרבים דיווחים על עסקאות שבויים אפשריות. הרב ד"ר דניאל הרטמן ודב אלבוים מקדישים את הפרק הרביעי בהסכת שלנו לשאלה, האם צריך להחליט כבר כעת מהן הגבולות בנוגע לעסקה בעניין החטופים בעזה או למידת הסיכון שיש לקחת בפעולה צבאית לשחרורם, או שיש להמתין לרגע האמת, לבחון את המציאות ואת המידע הקיים, ורק אז לבחור מה עושים?

"עם ביסודו, פירושו נאמנות הדדית," אמר הרטמן. "כשאתה רואה מישהו בצרה, אתה צריך להיות חלק מהפתרון. אבל אי אפשר לצפות שנדע מיד מה צריכים לפסוק בדילמת שחרור החטופים מול הצרכים של הלוחמה בעזה."

דב אלבוים הזכיר: "הלכות פדיון שבויים נכתבו כשיהודים לא היו ריבונים בארצם. היום אנחנו עומדים מול שאלות מסדר גודל אחר, וממד אחר. יש לנו מדינה, צבא וכוח. ההלכה לא יכולה היום להיות אלא הבט שדרכו אפשר להסתכל בשאלות הגדולות. אי אפשר להשתמש בה כדי לפסוק."

"אבל לא נכון לשהות לאורך זמן על אי ודאות," אמר אלבוים. "מפני שהזמן בסופו של דבר משחק תפקיד, וכל פעולה או אי פעולה עלולה לסכן את החטופים. אנחנו נמצאים מול דילמות שלא ברא השטן"

לקראת סוף הפרק הביא הרטמן את סיפורו האישי, כמי שגיסו ז"ל היה טייס נעדר במלחמת לבנון הראשונה: "אני מבין את נפש המשפחות. את חוסר הוודאות. אני אישית לא רציתי שמישהו יחליט על הדבר באופן תיארטי. רציתי שכל המחויבויות יהיו ל השולחן, ואז שמי שמחליט יעשה את 'הכי טוב שיש לו': יש רגע בחיי אומה שבו אתה צריך להתחבר לערכים שלך, ולתת לתהליך לעשות את שלו."

 

אפשר להאזין לפרק בכל הפלטפורמות שבהן אתם מאזינים להסכתים המועדפים עליכם.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics