תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

פרק שלישי בהסכת "למען השם": סכנה, עיוורון משיחי לפניך

השר עמיחי אליהו דיבר השבוע על אפשרות של הטלת פצצת אטום על עזה. בפרק נוסף בהסכת שלנו דנים הרב ד"ר דניאל הרטמן ודב אלבוים באידיאולוגיות משיחיות שחוטאות בחטא הניתוק מהמציאות
דב אלבוים הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן. אלבוים הוא סופר ועורך, חוקר יהדות בתחומים: מקרא, קבלה וחסידות. ממייסדי ה"ישיבות החילוניות" בישראל והיוזם והעורך הראשי של "תלמוד ישראלי על מגילת העצמאות". אלבוים הוא בוגר התכנית הבין-תחומית באוניברסיטת תל-אביב, והתמחותו האקדמית היא בפילוסופיה, בקבלה ובחסידות. הוא הוסמך לרבנות ישראלית מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. אלבוים ערך והנחה במשך שנים ארוכות את תוכניות הטלויזיה " חוצה ישראל", "מקבלים שבת" ו"בין השמשות" ששודרו

דניאל הרטמן

להאזנה בספוטיפיי:

להאזנה באפל:

בפרק השלישי בהסכת – המוקדש מדי שבוע לשיחה על מה שקורה כאן ועכשיו מזווית יהודית-ישראלית – עוסקים דב אלבוים והרב ד"ר דניאל הרטמן בתופעת המשיחיות. רעיון הגאולה הוא חלק מסוים ביסוד הרעיון הציוני: סוף סוף תהיה מדינה לעם היהודי שבה הוא יהיה אדון לעצמו ויוכל להגן על עצמו. אלא שיש גם מי שמחפש את ה"גאולה השלמה" – את בואו של המשיח – ויש סכנה בכך, כי האנשים הללו מוכנים ללכת רחוק מאוד לשם כך.

"הטירלול הפרוגרסיבי והטרלול המשיחי  דומים,"  אמר אלבוים. "בשני המקרים מדובר באידיאולוגיות שבהן המילים והרעיונות מפסיקים לחפש את ההתכתבות עם המציאות."

"אצל הפרוגרסיבים הפילוסופיה והתיאוריה ממלאות את הכול, ואז מפסיקים לראות אנשים: לא רואים נרצחים, לא טרור – רק את העולם הדימיוני. גם ביהדות המשיחית זה כך. הם שומעים את דברי הנביאים כפשוטם. ומי שמחכה לגאולה, מלחמת גוג ומגוג שבאחריתה הקדוש ברוך הוא יתגלה במלוא תפארתו וישמיד את כל הגויים – כמובן שאין לו שום מניעה לדבר גם על פצצת אטום על עזה."

"אני מאוד מאמין בגאולה, אבל אני מפחד ממשיח שלא מתמהמה. אני מפחד מאנשים שהם אדוני ההסטוריה. והם חושבים שהם יודעים לחבר את מה שקורה עכשיו לכוונות האל, והם חושבים שהם ינהיגו את אלוהים.

הרטמן דיבר על מלחמת התרבות, כוויכוח על מהותה של היהדות בחיינו: "אני חושב שהציונות היא הצהרה. וההצהרה היא שצריך להקדים את 'עמך עמי' ל'אלוהייך אלוהיי'," אמר הרטמן. "ויש בציונות דתית מי שחי את האידיאל של 'עמך עמי': אלה אנשים שהולכים בראש המחנה של ערכיות ונתינה והקרבה שאין כמותה.

"אבל כשמקדימים את 'אלוהייך אלוהיי' ל'עמך עמי' זה גורם לעיוות בסדרי העדיפויות של האדם. פתאום הדתיות מחייבת שארץ ישראל היא ייהרג ובל יעבור, או שהתפקיד שלנו הוא להביא לגאולת עם ישראל על ידי עוד חיבור ליהודה ושומרון, או שהעמדת מכשול בדרך לכל אופציה להידברות עם הערבים היא לכאורה חיזוק האלוהות. זו תפיסה מסוכנת בעיניי."

 

אפשר להאזין לפרק בכל הפלטפורמות שבהן אתם מאזינים להסכתים המועדפים עליכם.

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics