תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

למען השם – פרק 13: "ציונות חדשה"

ב-7 באוקטובר הוכתה התפיסה הרואה בציונות גאולה. הרב ד"ר דניאל הרטמן ודב אלבוים שואלים לאיזו ציונות חדשה אפשר לשאוף, אם נגזר עלינו לוותר על התפיסה של תקומת עם ישראל כאן כאוטופיה
דב אלבוים הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן. אלבוים הוא סופר ועורך, חוקר יהדות בתחומים: מקרא, קבלה וחסידות. ממייסדי ה"ישיבות החילוניות" בישראל והיוזם והעורך הראשי של "תלמוד ישראלי על מגילת העצמאות". אלבוים הוא בוגר התכנית הבין-תחומית באוניברסיטת תל-אביב, והתמחותו האקדמית היא בפילוסופיה, בקבלה ובחסידות. הוא הוסמך לרבנות ישראלית מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. אלבוים ערך והנחה במשך שנים ארוכות את תוכניות הטלויזיה " חוצה ישראל", "מקבלים שבת" ו"בין השמשות" ששודרו

דניאל הרטמן

להאזנה בספוטיפיי:

להאזנה באפל:

אחרי יותר ממאה ימי מלחמה, כשתביעה כנגד מדינת ישראל בהאג ברקע הדברים, הרב ד"ר דניאל הרטמן ודב אלבוים מקדישים את הפרק החדש בהסכת שלהם לשאלה – עד כמה החשיבה המשיחית המאפיינת את הציונות – ולא רק את הציונות הדתית – היא מכשול שהגיע הזמן לפרק אותו.

"התחושה היא שתמונת הניצחון שקיווינו לה בשמונה באוקטובר, ואנו אפילו זכאים לה, כנראה לא תבוא, ויש להשלים עם כך," אמר הרטמן. "הגיע הזמן ללמוד לאהוב את החיים שלנו כאן, ולהרגש מהתקומה שלנו כאן, בלי לקוות לגאולה שלמה. אפשר לשאוף לחברת מופת, אבל אסור לכבול את עצמנו בתקווה לחיים אוטופיים."

אלבוים מגיב להרטמן וטען שגם התפיסה הליברלית, שמבקשת חיים שוויוניים, חופש ביטוי מוחלט ונפילתם של מנהיגים עריצים, היא לא פחות משיחית מהציונות הקלאסית. והרטמן מסכים איתו: "מזה שנים אנחנו מקווים לחיות כאן כמו בסקנדינביה. אפילו השתכנענו כבר שהילדים שלנו לא בסכנה בצבא, מפני שנתניהו נמנע מעימותים. מוכרחים לוותר על הקונספציה הזו."

איך משנים את התפיסה הרואה במדינת ישראל המקום שבו נעבור מגלות לגאולה, תפיסה שהונחלה עוד מימי בן גוריון.

האם המלחמה תיפסק אי-פעם אם נמשיך לקוות לתוצאות משיחיות?

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics