תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

בין שמים וארץ – פרק 4: אנטישמיות של ישראלים

משפחה קונסרבטיבית הותקפה על ידי חרדים בכותל המערבי, והציבור בישראל נותר אדיש למדי. האם זה בגלל שישראלים מוכנים להקריב את חופש הדת, ובלבד שחייהם יהיו חופשיים מדת?
הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן, ומנהל פרויקט iEngage. הוא בנה וייסד תוכניות לימוד מקיפות בתחומי החינוך, ההכשרה וההעשרה לחוקרים, מחנכים, רבנים ומנהיגים דתיים וחילוניים בישראל ובצפון אמריקה. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר,  בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה היהודית. להרטמן תואר דוקטור לפילוסופיה יהודית מהאוניברסיטה העברית, תואר שני לפילוסופיה מדינית מאוניברסיטת ניו יורק, תואר שני בלימודי דתות מ-Philadelphia, Temple University והסמכה לרבנות ממכון שלום הרטמן. הוא מחברו של הספר

שרגא בר־און

תמר אלעד-אפלבום

ילד יהודי ומשפחתו הותקפו כאשר התכנסו לחגוג בר מצווה: קנאים התנפלו עליהם, קרעו וביזו את סידורי התפילה שלהם. התקיפה לא אירעה בחוץ לארץ, על ידי קנאים נוצרים או מוסלמים, אלא בעזרת ישראל, על ידי יהודים. מדוע האירוע הזה לא זיעזע כאן את אמות הסיפים?

האם זה מפני שהתוקפים היו חרדים? יכול להיות שהאדישות הציבורית נובעת מכך שהמשפחה שהותקפה היתה קונסרבטיבית? האם קיימת התנגדות עמוקה של הציבור בישראל לחופש דת בארץ?

למרות שבמרחב הפרטי בישראל אנשים חיים על רצף מגוון של הזדהות יהודית, במרחב הציבורי נדמה שאין נכונות להילחם על הגיוון הזה. היהדות החילונית, כך נראה, בוחרת בכך שהכותל היחידי יהיה הכותל החרדי, כדי שיהיה ברור להם למה הם לא צריכים להיות שם.

איך שוברים את הפסיביות הציבורית, הבוחרת בחופש מדת על פני חופש דתי? ואיך שמים סוף לברית הלא-קדושה בין חילונים לחרדים, המדירים דווקא את היהודים מכל העולם, שרוצים להשתמש ביהדות שלהם ככוח מקדם של ערכים ליברליים?

בהסכת "בין שמים וארץ" משוחחים נשיא מכון הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, והרב ד"ר שרגא בר-און על סוגיות של יהדות וישראליות שנמצאות בלב השיח הציבורי כיום. בכל פרק מצטרפת גם הרבה תמר אלעד-אפלבום לחלק האחרון של השיחה, ומאירה את נושא הפרק מנקודת מבט נוספת, מתוך עולם ההגות היהודית לדורותיה.

מוזמנים ומוזמנות להאזין.

  • את הפודקאסט שלנו תוכלו למצוא גם במגוון שירותי הפודקאסטים, בהם:
    Apple Podcasts
    Google Podcasts
    Spotify

    אם אתם משתמשים בשירות אחר, והפודקאסט שלנו לא נמצא שם (חלק ניכר מהשירותים "מושכים" את הפודקאסט מגוגל או מאפל), תוכלו לעקוב באמצעות RSS אחר כתובת זו: https://139.castos.com/feed
הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics