תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

למען השם – פרק 17: למה הם לא מתגייסים?

עוד אחת מהקונספציות שנשברו ב-7 באוקטובר נוגעת בצה"ל: מתברר שלא די בצבא קטן וחכם, ויש צורך בעוד נושאים בנטל. האתגר של החברה הישראלית המשרתת הוא לשכנע את החרדים להיכנס מתחת לאלונקה
דב אלבוים הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן. אלבוים הוא סופר ועורך, חוקר יהדות בתחומים: מקרא, קבלה וחסידות. ממייסדי ה"ישיבות החילוניות" בישראל והיוזם והעורך הראשי של "תלמוד ישראלי על מגילת העצמאות". אלבוים הוא בוגר התכנית הבין-תחומית באוניברסיטת תל-אביב, והתמחותו האקדמית היא בפילוסופיה, בקבלה ובחסידות. הוא הוסמך לרבנות ישראלית מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. אלבוים ערך והנחה במשך שנים ארוכות את תוכניות הטלויזיה " חוצה ישראל", "מקבלים שבת" ו"בין השמשות" ששודרו

דניאל הרטמן

להאזנה בספוטיפיי:

להאזנה באפל:

 

חוק הגיוס החדש מבקש להאריך את תקופת השירות הסדיר ולהעלות את גיל הפטור למשרתי המילואים. ואולם, בעוד שהנטל על החברה הישראלית הולך ומכביד, אין בהצעת החוק החדש כל התייחסות לשאלת גיוס החרדים. הרב ד"ר דניאל הרטמן ודב אלבוים הקדישו אם כן את הפרק החדש  של "למען השם" לסוגיה זו.

"זה אולי אחד הנושאים הכי מפלגים בחברה הישראלית," אמר הרטמן, "אבל אם אחרי שבעה באוקטובר עדיין מדברים על פטור לחרדים – זו כבר לא טעות. יש כאן משהו שצריך לפענח אותו בחברה הישראלית."

למען השם – פרק 16: "על הקצה"
למען השם – פרק 15: "ארץ ישראל כולה שלי?"
למען השם – פרק 14: "עת להרוג ועת לרפוא"

אלבוים שיתף את זכרונותיו כילד בחברה החרדית, מהימים שלאחר מלחמת יום הכיפורים, כאשר הקהילה שבה גדל הייתה מודעת מצד אחד לעוצמת ההאשמה כלפיה מצד החילונים, ומצד שני, חשה עד כמה חילונים אינם מצליחים להעריך את מידת ההתמסרות הכרוכות בחיים המחויבים לתורה.

"בתשתית החשיבה החרדית עדיין יושבת התפיסה שהחרדים מייצגים עגלה מלאה, שהחילונים – המייצגים את העגלה הריקה – אמורים לפנות בפניה את הדרך."

אלבוים המשיך וסיפר שהוא מגיע משושלת ארוכה של "משתמטים", אבל אלה יהודים שהשתמטו משירות צבאי במדינותיהם השונות בגלות.

"אבל עכשיו הגענו לכאן, וכאן כבר מדובר בגלות בתוך מדינת ישראל," אמר אלבוים, והוסיף שבעבר החרדים היו רגילים לכך שאם הם אינם מוסרים את ילדיהם לצבא, הם גם לא מצפים לקבל יותר מדי מהמדינה. "אבל היום הציבור החרדי התרגל לקבל."

"אני הייתי נגד גיוס חרדים," אמר הרטמן. "בעשורים האחרונים זה היה כמו סוד גלוי: אמנם יש אי שיוויון בנטל, אבל הצבא לא רוצה את החרדים"

הרטמן סבור שהתפיסה שצה"ל צריך להיות קטן וטכנולוגי – היא עוד אחת מה"קונספציות" שצריכים עכשיו לנפץ. אחרי שבעה באוקטובר, הוא אמר – עברנו מהפנטזיה שאנחנו חיים בסקנדינביה, ונזכרנו שאנחנו חיים במזרח התיכון, וזקוקים לאלפי חיילים. במצב כזה, החרדים כבר לא "מפריעים" לצה"ל, כמו שנהגו לחשוב. עכשיו באמת צריך אותם.

"האתגר שלנו," סיכם הרטמן, "הוא לדבר עם הציבור החרדי ולהגיד: לא חשוב למה כולנו התרגלנו. עכשיו קיימת אלונקה אחרת, שגם אתם צריכים להיכנס תחתיה."

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics