תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

חמש על חמש

חמישה שיעורים. חמישה מרצים. נושא אחד

על הפרויקט

במשך אלפי שנים היהדות הלכה והתפתחה כדת של טקסט. החל מהבסיס המקראי, עבור במשנה ובגמרא, ובאינספור הפרשנויות שהתווספו בזה אחר זה, וכלה בהגות ובכתיבה בת זמננו.

מיזם "חמש על חמש" בנוי מסדרות שבכל אחת מהן חמישה סרטונים ממיטב החוקרות והחוקרים של מכון הרטמן, העוסקים בחמישה פרקים מטקסט מסוים. צפייה מהנה!

פרקים חתרניים במקרא

5 בדצמ׳ 2023

אחרי שהיה שותף בעצמו למשימת הריגול הכושלת בארץ ישראל, יהושע מחליט לשלוח שני מרגלים לפני כיבוש יריחו. בהתחשב בהיסטוריה, ובכך שחומות העיר נפלו בדרך ניסית, זו נראית החלטה תמוהה למדי

5 בדצמ׳ 2023

בימי המקרא לא היה פשוט להבדיל בין נביא אמת לנביא שקר, הרי ירמיהו לא הסתובב ברחובות עם השלט "אני ירמיהו שיש לו ספר בתנ"ך" - אז איך מזהים מי זה מי?

5 בדצמ׳ 2023

אדם וחווה אכלו מהפרי האסור, אבל כתוצאה מכך דווקא התעלו - הכירו במיניותם ושיפרו את יכולת השיפוט המוסרית שלהם. מהו ההסבר לכך? וממה חשש אלוהים?

5 בדצמ׳ 2023

אנחנו רגילים להתייחס לאלוהים כאל דמות שמתערבת בעולם לטובת בחיריה - קריעת ים סוף, הוצאת מים מהסלע או הפלת חומות יריחו הן רק דוגמאות. אבל איך נתייחס למקרה שאלוהים בוחר להרע

5 בדצמ׳ 2023

כששלמה המלך בנה את בית המקדש, הוא הכניס בו אלמנטים מתוך המרכבה, כפי שהיא מתוארת בנבואת יחזקאל. מדוע? ומה עומד מאחורי בחירתו של החכם באדם לעשות כן?

חמש על חמש

הכל
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics