תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

למען השם – פרק 28: ישראל 2024 – מה חסר במגילת העצמאות

אל יום העצמאות הקרוב אנחנו מגיעים עם הרבה כאב, תקווה ומחשבות. הרב ד"ר דניאל הרטמן ודב אלבוים חוזרים אל מגילת העצמאות ובוחנים מה השתנה באופן שבו אנו קוראים אותה היום?
הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן. הרטמן מנחה יחד עם יוסי קליין הלוי את הפודקאסט עטור הפרסים For Heaven’s Sake, המדורג בעקביות כפודקאסט היהדות הפופולרי ביותר בארצות הברית, קנדה, בריטניה, אוסטרליה ודרום אפריקה, ואת הפודקאסט "למען השם" עם דב אלבוים. הוא בנה וייסד תוכניות לימוד מקיפות בתחומי החינוך, ההכשרה וההעשרה לחוקרים, מחנכים, רבנים ומנהיגים דתיים וחילוניים בישראל ובצפון אמריקה. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר,  בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה

דב אלבוים

"גדלתי על האתוס שיום העצמאות הוא התשובה ליום השואה, ותמיד הרגשתי עם זה לא בנוח, כי לשואה לא אמורות להיות תשובות." כך פתח הרב ד"ר דניאל הרטמן את פרק 28 של "למען השם" שהוקלט ביום השואה.

"יום השואה הוא יום שבו צריך להישאר בשאלות. ויום העצמאות הוא יום חג. האתגר השנה יהיה לחגוג עם כל השאלות שלנו. אף שזה לא קל."

למען השם – פרק 27: מה באמת עומד מאחורי ההפגנות בקמפוסים?
למען השם – פרק 26: ליל סדר מלא קושיות
למען השם – פרק 25: התקווה

דב אלבוים הסכים שהשנה יהיה קשה מאוד לחגוג את יום העצמאות, אחרי ש"עברנו פוגרום גדול," וביקש להקדיש את השיחה בפרק הזה לשאלות מהותיות על הציונות, ולפנות לשם כך למגילת העצמאות, שבה כתוב:

השואה שנתחוללה על עם ישראל בזמן האחרון, בה הוכרעו לטבח מיליונים יהודים באירופה, הוכיחה מחדש בעליל את ההכרח בפתרון בעית העם היהודי… על-ידי חידוש המדינה היהודית בארץ-ישראל.

"זאת אומרת," אמר אלבוים, ש"מדינת ישראל לא הצליחה לספק את אחד הדברים החשובים ביותר שהיא באה לספק: ביטחון לעם היהודי בארצו. וגם היהודים בעולם לא מרגישים בטוחים עכשיו."

"אני כופר בתפיסה ששבעה באוקטובר פירושו שמדינת ישראל נכשלה בייעוד שלה," ענה לו הרטמן, והסביר כי איננו רואה במגילת העצמאות הבטחה, אלא "תפילה, הצהרת חזון, ומסה רעיונית על הקשר שלנו למקום הזה."

השניים המשיכו וקראו במגילת העצמאות, כדי לחשוף את הרעיונות הגלומים בה מעבר לשמירה על בטחונו הפיזי של העם היהודי. בהמשך שיחתם ביררו השניים עד כמה השינויים שעברו על החברה הישראלית ב-75 השנים האחרונות מחלישים את תוקפו של החזון שנוסח במגילת העצמאות.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics