/ תוכנית בארי

הארץ משוועת, הגיעה עת לטעת – ידיעון שבט תשפ"ד

על פי הבאר - שבט תשפ"ד - הצעה לשיעורי חינוך ועדכונים מהנעשה בתוכנית בארי

שבט תשפדהלילה היה נמשך שנות חיים | סיון הר שפי

אַחַר כָּךְ נִפְתְּחָה הַדֶּלֶת
וְהַשֶּׁמֶשׁ, כְּמוֹ רוֹפֵא טוֹב
הִזְמִין אוֹתִי לְהִכָּנֵס
הַחוּצָה

הִקִּישׁ עַל גַּבִּי, הַשֶּׁמֶשׁ:
תִּנְשְׁמִי עָמֹק

הַכֹּל תַּקִּין, אָמַר
מֵאִיר לְתוֹכִי
לִנְבָכַי

רוֹשֵׁם לִי בְּכָל זֹאת
הַרְבֵּה אֲדָמָה וּמַיִם
וּפַעַם בַּיּוֹם, לָשֵׂאת עֵינַיִם
לְהִתְמַקֵּד בְּאוֹר
עַד דְּמָעוֹת


מאה ימים של בדידות - עפיפון

מאה ימים של בדידות

ביום ראשון, ד' בשבט, ה-14/01/2023, ימלאו 100 ימים ארוכים כנצח לחטיפתם ושבייתם של כ-250 אזרחים ואזרחיות וחיילים וחיילות. חלקם שבו לחיק משפחותיהם לשמחתנו, אך 136 מתוכם עדיין נתונים בַּצָּרָה וּבַשִּׁבְיָה אי שם בעזה.

לציון 100 הימים הללו מוצעת סדנה חינוכית המותאמת לחטיבות הביניים ולתיכונים.

הסדנה נכתבה ע"י צוות תוכנית 'בארי' במכון הרטמן.

אנו ממליצים להעביר סדנה זו ביום א' בשעה 11:00, ולהקדיש לה 100 דקות, כחלק מפעילויות שונות המתקיימות ברחבי הארץ להעלאת המודעות למצוקת החטופים ולקידום שחרורם.

בסדנה נעסוק בקדושת חיי האדם. נאפשר מפגש אישי עם השמות והפנים של החטופים שמעבר למספרים ונחשוב כיצד נוכל לתעל מעורבות אישית זו לפעולה למענם ברוח הציטוט: "כָל הַמְקַיֵּם נֶפֶשׁ אַחַת, מַעֲלֶה עָלָיו הַכָּתוּב כְּאִלּוּ קִיֵּם עוֹלָם מָלֵא" (משנה סנהדרין ד' ה')

להורדת הסדנה


לוגו אות באותערבות הדדית – אות באות

עם פתיחת המערכה בשבעה באוקטובר התגלתה במלוא עוצמתה הערבות ההדדית הישראלית. ערבות הדדית היא גם אחד המושגים ברשימת המושגים של "אות באות".

למערך השיעור לחצו כאן


האדם והטבע – סדנת צילום ולימוד מקורות לקראת ט"ו בשבט

סדנה המאפשרת דיון משמעותי בכיתה סביב נושא נבחר, באמצעות תמונות שמצלמים התלמידים.

למעבר לסדנה לחצו כאן


מילה טובה

אוסף מערכי "מילה טובה" ללימוד ושיחה עם תלמידים/ות בעקבות המלחמה. פרויקט "מילה טובה" מכיל 37 מילים טובות, שסביב כל אחת נבנה מערך שיעור מתאים.

לרשימת המילים הטובות


זרקור עלקהילת גולןמתחילים מחדש – השתלמויות וקהילות מורים

חודש כסלו היה חודש שבו התחילו בתי הספר את המסע הארוך והמאתגר של חזרה לשגרת לימודים. עם החזרה לשגרה, חזרו גם המשתתפים בהשתלמויות ובקהילות המורים של תוכנית בארי להיפגש, לשוחח וללמוד. השבוע נפתחו השתלמות "למידה דרך טקסטים" בבי"ס מקיף ז' בבאר שבע בהנחיית ערנ שפיר וקהילת מורי הגולן בתוכנית "שלומי כשלום עמי – השותפות הישראלית: חברה ביום שאחרי" בהנחיית יעל ליפשיץ ואילון אדלשטיין. קבוצות אלה הצטרפו להשתלמויות הבית-ספריות במקיף ו' באר שבע, תיכון טוביהו בבאר שבע, בתיכון הכפר הירוק ועוד.


הרשות הדורשתהרשות הדורשת – יצאנו לדרך

30 מורות ומורים התחילו את התוכנית החדשנית "הרשות הדורשת" להוראה בינתחומית ביהדות ודמוקרטיה. במסגרת התוכנית עוברים המשתתפים השתלמות בת 60 שעות שבה יכירו ויתנסו ברעיונות המרכזיים של התוכנית. בשני המפגשים הראשונים נפגשה הקבוצה עם יהודה טאובמן וד"ר תומר פרסיקו שסקרו את תולדות הרעיון הליברלי, מקורותיו והמשברים המלווים אותו, וכיצד צמח מתוך התפיסה היהודית של אדם שנברא בצלם אלוהים.בחודש הקרוב יתחילו גם מנהלי ומנהלות בתי הספר המשתתפים בתוכנית את השתלמות המנהלים "עת לדבר". במסגרת ההשתלמות ייתקיימו שלושה סמינרים של למידה משמעותית שבסופם יובילו המנהלים את בתי הספר שלהם ביוזמות ייחודיות בתחומים של יהדות, דמוקרטיה ואקטיביזם חברתי.

אנו מאחלים הצלחה לכל המשתתפים בתוכנית.


נלחמים על הרוחנלחמים על הרוח – כנס חנוכה

בתחילת דצמבר, נר שלישי של חנוכה, התכנסו כמאתיים מורות ומורים, חלקם במכון וחלקם בזום, לכנס חנוכה של תוכנית בארי ומיזם התנ"ך במכון הרטמן בשיתוף תרבות יהודית-ישראלית במשרד החינוך, שעסק בשאלות השעה וברוח האדם בעת לחימה.את המליאה פתחו אלון מור, מנהל תוכנית בארי במכון, וגב' טליה אפיק-גרוסמן, מפמ"ר תרבות יהודית-ישראלית במשרד החינוך, ולאחר מכן התקיימו שתי הרצאות, של ד"ר אורית אבנרי וד"ר רני יגר. את המליאה ליוותה בשירה יהלה לחמיש.לאחר הסדנאות התכנסו המורים יחד להדלקת נרות חגיגית על ידי נציגים של קבוצות שונות בחברה שייצגו את רוח האחדות והלחימה. את הכנס חתם הזמר שי צברי בהופעה מרגשת במיוחד.

לחצו כאן למרחב הפיזיטלי של הכנס, ולהקלטות הוידאו של המליאה


אירועים

חדש! חיזוק הרוח והתכנסות משותפת לקראת שבת עם חיילי וחיילות צה"ל

קבלת שבת מוזיקאלית – אנשי ונשות רשת הרבנות הישראלית, יגיעו עד אליכם.ן, לשטח או לבסיס, לקבל יחד את השבת. נביא אתנו מוזיקאים ושירונים, נשיר יחד שירים שכולנו מכירים, נשוחח על המשמעות שמאחורי המילים, נזמין לשתף במחשבות על השבוע שהיה ולהתכוונן לקראת השבוע שיהיה.

את קבלות השבת יעבירו אנשי ונשות רוח מרשת 'הרבנות הישראלית' – מנהיגי קהילות, מנחי טקסים, מוזיקאים ויוצרים ממגוון הזהויות היהודיות בישראל.

קבלת השבת שלנו מותאמת לקבוצות עם זהויות יהודיות מגוונות והיא תעשה בתיאום ובהקשבה לרצונות ולצרכים שיעלו מהשטח. הפעילות באישור ובתאום עם חיל החינוך


הבית הלב והכיכר

הבית, הלב והכיכר
שבוע רבנות ישראלית יתקיים ברחבי הארץ ובזום בין 28.1.24 – 3.2.24, י"ח-כ"ד בשבט תשפ"ד. שבוע של אירועים, שיעורים ומפגשים של שותפות בבניין החוסן הישראלי, בסימן – הבית, הלב והכיכר.

פרטים נוספים באתר מכון הרטמן – מוזמנים ומוזמנות לעקוב ולהצטרף!


למען השםזמן למחלוקת – פרק 11 בפודקאסט "למען השם"

בירור המחלוקות והשאלות הרות הגורל שעומדות לפתחנו חשוב מתמיד, אבל הציבור בחזית ובעורף מרגיש שזה הזמן ליישור שורות. האם אפשר להתווכח בלהט ועדיין לשמור על חברה מאוחדת?פרק 11 בהסכת (פודקאסט) של מכון הרטמן "למען השם".

לכל פרקי ההסכת


חנה פנחסיעל חברה שבוחרת להתבדל לשאת באחריות על התוצאה | חנה פנחסי
האם יחסי המגזר החרדי והציבור הכללי בישראל ישתנו אחרי המלחמה? האם יחול פיחות במעמדו הפוליטי של המגזר? ד"ר חנה פנחסי אמרה בראיון: "נדרשת חזרה לאתוס ממלכתי, וזו שפה שהחרדים לא דוברים"
לטור המלא


כפתור לייקחשבתם שהידיעון שלנו, "על פי הבאר", מעניין במיוחד? התלמידים מתים על השיעורים שאנחנו מציעים? למה שלא תעבירו את הידיעון לחברים ועמיתים? לחצו כדי להעביר הלאה.

קיבלתם את הידיעון מחבר ואתם רוצים גם?
להרשמה לידיעון "על פי הבאר" לחצו כאן

רוצים להישאר מעודכנים תמיד?
הצטרפו לדף הפייסבוק של בארי

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics