תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

ד"ר כוכב אלקיים לוי בוועידת האו״ם לביעור האפליה נגד נשים: "שתיקה איננה אופציה"

ביום שבו נקבע מותה של שני לוק, תיארה אלקיים לוי בפני הוועדה פשעי מלחמה מבוססי-מגדר שנעשו בנשים בישראל ואמרה: "שתיקת הקהילה הבינלאומית מדרבנת את הפיכת גופן של נשים וילדות לְנֶשֶק במלחמות
ד״ר כוכב אלקיים לוי מתמחה במשפט בינלאומי, מגדר והגנה על זכויות אדם. בעלת תואר ראשון במשפטים ומדעי המדינה בהצטיינות יתרה מאונ׳ בר אילן ותואר שני (בהצטיינות) ושלישי מאוניברסיטת פנסילבניה בארה״ב . ד״ר אלקיים לוי היא מייסדת וראשת מכון דבורה שעוסק בחקר העתיד (UPenn). מחקרה פורץ הדרך עוסק בשוויון טרנספורמטיבי ופיתוח בר קיימא, כמו גם בקשר בין דת ומדינה וזכויות נשים. במהלך לימודיה בארה״ב זכתה בשורה של פרסים על עשייתה לקידום זכויות נשים וילדים ועל מחקריה
לצפייה בסרטון המלא לחצו על התמונה. שימו לב: העדות מכילה תיאורים קשים
לצפייה בסרטון המלא לחצו על התמונה. שימו לב: העדות מכילה תיאורים קשים

״בכל ימי חיי לא הייתי מעלה על דעתי שאעמוד מול הוועדה המכובדת הזו כדי לדבר על פשעי מלחמה מבוססי מגדר ופשעים נגד האנושות שבוצעו נגד נשים ונערות ישראליות,״ כך אמרה אתמול (31.10.23) ד"ר כוכב אלקיים לוי העידה בוועידה למיגור כל צורות האפלייה נגד נשים באו"ם, מטעם אירגון ״בונות אלטרנטיבה״. 

הוועידה התכנסה שעות ספורות אחרי שנקבע מותה של שני לוק, ואלקיים ציינה זאת ואמרה: ״מה שנעשה לשני לוק מדגים את הזוועות שאנו מתמודדים איתן, וסיפורה אינו ייחודי. למעלה מ-1400 אזרחים חפים מפשע נרצחו – ביניהם נשים, ילדים, תינוקות, קשישים ואנשים עם מוגבלות.

"הם לא חסו על איש: ישראלים ולא-ישראלים – יהודים, נוצרים ומוסלמים, נרצחו באכזריות והתמודדו עם זוועה בלתי נתפסת."

אלקיים לוי, שנחשפה לדקות רבות של סרטונים, תיארה את המראות הקשים שראתה, ומחתה על הכחשת הפשעים על ידי חמאס, ולא רק על ידיו:

"הצילומים שראיתי בשלושת השבועות האחרונים הם משהו שלעולם לא אוכל לשכוח. אבל אנחנו מרגישות עכשיו, כנשים ישראליות, שכולנו נתונות להכחשה בינלאומית קולקטיבית. אף שהראיות שחמאס עצמו פירסם אינן ניתנות להכחשה, אנו מוצאים ומוצאות את עצמנו במלחמה בקרב כפול: נגד הזוועות הללו, ונגד השתיקה העולמית.

"‏גם הוועדה המוקדשת למיגור האפליה נגד נשים עדיין לא הכירה בפשעים מבוססי-מגדר אלה נגד האנושות. אין דרך להצדיק את פשעי המלחמה שבוצעו במהלך ההתקפות בישראל, ואין לאף אחד פריבילגיה להתעלם מהפשעים הללו או להיות סלקטיבי לנוכח זהות הקורבנות.

"והנה שוב, נראה שקל יותר להתעלם מפשעי מלחמה שנגרמו מינית. כאילו שאותם מנגנוני הכחשה המופעלים כאשר מדובר במתלוננת בודדת, פועלים כעת נגד כולנו – נשים, ילדות, אמהות, אחיות ובנות בישראל.

"לאור מה התגובות למעשים אלה והיעדרן, נראה שהמשפט הבינלאומי מאבד משמעות. הכישלון בגינוי המעשים הנתעבים הללו מחליש את הלגיטימציה של המוסדות העולמיים ומאפשר הפרות נוספות, לא רק בישראל אלא בעולם, ותגובתה הקלושה – אם בכלל קיימת – של הקהילה הבינלאומית מספקת קרקע פורייה להפיכת גופן של נשים וילדות לנשק בעת לחימה, כפי שחזינו – בקנה מידה בלתי נתפס – ב-7 באוקטובר.

"זהו המנדט שניתן לוועדה הזו. ואנו קוראות לכן לא ליפול לצביעות המוסר הכפול של מי שמצהירים על שוויון אך מעלימים עין כשהסוגיה טעונה פוליטית: לסטנדרטים ולנורמות הבינלאומיות אין משמעות אם הם לא חלים על כל הקורבנות ועל כל העבריינים.

"חובה עלינו לשאול: האם נשים ונערות ישראליות מוגנות על פי החוק הבינלאומי? האם יש חוק בינלאומי גם בשבילן?"

לסיום, הזכירה אלקיים לוי לוועידה שמהנדט המקורי שניתן לה היה להגן על נשים, והפצירה בוועדה לפעול, להאמין לכל הנשים, באשר הן, ולהכיר בפשעי מלחמה מבוססי מגדר – לא רק משום שזו עמידה לצדן של נשים, אלא משום שזו עמידה על זכויות אדם. 

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics