תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

קריאה להקמת ממשלת חירום לאומית עכשיו

המאבק הערכי בהנהגה הפוליטית הנוכחית יימשך אחרי המלחמה, אולם עתה אין מנוס מלהתאסף יחדיו למען התמודדות עם האתגרים, למען מסירות הנפש במלחמה ולמען עוז הרוח שעוד ידרש לשם הבאת השלום
צילום: יוסי זמיר. שתיל סטוק
צילום: יוסי זמיר. שתיל סטוק
מאיר קראוס הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן החל מנובמבר 2016. מאיר עוסק בעיקר בעיון ובמחקר בנושא ההתעוררות היהודית אל המקדש ומשמעויותיה. ספרו 'לבוא אל הקודש' העוסק בנושא זה עתיד לצאת לאור במהלך השנה הקרובה. תחום פעילות נוסף קידום רעיוני ומעשי של קיום חברה משותפת ודיאלוג ישראלי – פלסטיני. בין השנים 2009-2016 מאיר שימש כמנהל מכון ירושלים למחקרי מדיניות. בשנים 2008-2009 מאיר שימש כראש פרויקט מחקר במכון לתכנון עם יהודי שעסק ביחסי ישראל – תפוצות.

תחת רושם ההלם של ההפתעה והקריסה אנחנו מתחילים – רק מתחילים –  לתפוס את ממדי האסון, את עומק השבר, את ההיקף העצום של המוות שעלה בחלוננו, את סיפורי הזוועה שמשתפים הניצולים, את הדאגה העמוקה לחייהם של הנעדרים והשבויים ואת הסיוט הנורא שחוות משפחותיהם.

ישנן שאלות רבות על אשר קרה, שאלות על המדיניות שהובילה אותנו ליום זה, שאלות על ההתרעה שלא ניתנה, על המוכנות ועל הביצוע. עוד יבוא יומן הנוקב והכואב של שאלות אלה. אך אתגרים עצומים לפנינו: המשך הלחימה להגנת היישובים, השבת השבויים, הערכות למלחמה אפשרית בזירות נוספות וגיבוש התגובה ומטרותיה הקרובות והרחוקות באופן שיהלום את הבטחת עתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית, מוסרית, החיה בשלום.

לשם כך דרושה ממשלת חירום לאומית רחבה.

האחריות הלאומית מחייבת זאת. גודל האתגרים הניצבים בפנינו מחייבים זאת.

ממשלה כזאת תתרום, בראש ובראשונה, לשיקול הדעת ולאיכות קבלת ההחלטות אל מול האתגרים הניצבים בפנינו. ממשלה כזאת תיצור תחושת שותפות וייצוגיות לרוב רובם של האזרחים. זוהי תחושה חיונית ליכולת של החברה לתת אמון בהנהגה ולשאת יחדיו את מוראות המלחמה שעוד תבואנה, במיוחד לאחר תקופה ארוכה של תהום ופירוד בין המחנות.

מעל לכל, ממשלה כזאת חיונית לחיזוק רוח הלחימה של חיילנו המוסרים נפשם בשדה הקרב למעננו, ולאמון שהם רוחשים לאלה ששולחים אותם אל המלחמה. אחדות השורות היא קריטית לתעצומות הנפש הנדרשות להם בהשלכת חייהם מנגד. אנחנו חייבים להתאחד למענם.

ממשלה זו צריכה להיות רחבה ופתוחה להצטרפות של כל גורם פוליטי המייצג ציבור ישראלי, ללא חשבונות פוליטיים ופרסונליים, ללא מניפולציות, ללא משקעי עבר וללא שיקולי עתיד הזרים לאתגרים שבפנינו. את כל אלה יש להניח בצד. ממשלה זו צריכה להיות מכוונת לניהול המלחמה, להתמודדות עם אתגריה ולהנהגת הציבור בעת הזאת עד לסיומה.

איני מקל ראש כלל ועיקר במשמעות של התביעה להקמה ממשלה כזאת ובמחירים הערכיים, החברתיים והפוליטיים שחלק מאיתנו נידרש לשלם עבור מימושה. יש בי עצמי רתיעה מוסרית עמוקה, אי אמון היורד עד תהום ובעיקר מחלוקת ערכית מקיפה עם ההנהגה הפוליטית העכשווית ומדיניותה. המאבק שלי בה ובדרכי פעולתה ימשך בכל תוקף וביתר שאת ב'שש אחרי המלחמה'. אולם עתה אין מנוס, צריך להתאסף יחדיו, כל השבטים, למען התמודדות שקולה ואחראית עם האתגרים הניצבים בפנינו, למען החיים המשותפים של כולנו, למען מסירות הנפש במלחמה ולמען עוז הרוח שעוד ידרש לשם הבאת השלום.

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics