תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"מהי דמוקטריה": סדרת ראיונות של אלכס צייטלין עם פרופ' אבי שגיא

"המשבר הנוכחי הוא הזדמנות לחשוב את הדמוקרטיה": בסדרת שיחות מנתח שגיא את השאלות היסודיות העולות אל מול שיטת המשטר בישראל - הנתונה במתח בין היותה דמוקרטיה ליברלית לבין היותה יהודית
אבי שגיא, אלכס צייטלין
פרופ' אבי שגיא הוא עמית מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. הוא מלמד במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בר אילן, שבה ייסד וניהל שנים ארוכות את התוכנית ללימודי פרשנות ותרבות. תוכנית זו היוותה חידוש ופריצת דרך בתחום הלימודים הבין-תחומיים בארץ ובעולם. הוא עורך את סדרת הספרים "פרשנות ותרבות" ומכהן כעורך של כתב העת תרבות דמוקרטית (עם חנן מנדל וידידיה שטרן). הוא אחד מארבעת מנסחי מסמך רוח צה"ל וחבר אקדמי בוועדות הפטור מטעמי מצפון.

אלכס צייטלין

11

במציאות הנוכחית, נוצר מתח בין התוצאות של הבחירות, שמקנות את הזכות לשליטה לרוב מסוים, לבין הנחות היסוד על אודות טיבה של הדמוקרטיה; האם דמוקרטיה היא שיטת משטר פרוצדורלית שלפיה הסמכות המוחלטת מוענקת למנצח בבחירות, או שדמוקרטיה היא שיטת משטר שמעוגנת בתפיסה מסוימת על אודות האדם, חירויותיו וזכויותיו.

לשאלה הזאת מצטרפת במציאות הישראלית בעיה נוספת והיא העובדה שמדינת ישראל מממשת את הזכות של העם היהודי להגדרה עצמית מדינתית מצד אחד, ומצד שני, מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית וליברלית מניחה את זכויות האדם והאזרחים, בלא תלות בזיקתם לעם היהודי.

פרקי הסדרה "מהי דמוקרטיה" מנחתים את השאלות הכבדות, היסודיות של שיטת המשטר בישראל – הדמוקרטית ליברלית מצד אחד – ומצד שני, היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית.

עוד בסדרה:

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics