תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

העמיות היהודית חיונית לחוסן הלאומי

בימים בהם כל אחד שואל - מה תפקידי? אזכיר לאחינו ואחיותינו שבתפוצות: אתם חלק בלתי נפרד מכוחנו, ומחוייבותכם לתמיכה בישראל, גם כאשר הקונצנזוס הפנים-ישראלי נסדק, מוכיחה את עצמה בדיוק עכשיו
תני פרנק הוא מנהל המרכז ליהדות ומדינה מבית מכון שלום הרטמן. קודם לתפקידו במכון הוא שימש כראש תחום דת ומדינה בתנועת "נאמני תורה ועבודה", שם קידם שינויי מדיניות בתחום הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה בישראל. בה בעת הוא היה אחד המנהלים המייסדים של עמותת "יהדות לכולנו", יוזמה שהתמקדה בחיזוק של שירותי דת חלופיים – כדוגמת בתי הדין הפרטיים "גיור כהלכה" וארגון הכשרוּת של צֹהר. בין השנים  2013 ל-2015 עבד עם ח"כ האלוף (במיל') אלעזר שטרן בתור

מדינת ישראל מצויה בתקופה קשה מאוד. כנראה התקופה הקשה ביותר מאז מלחמת יום הכיפורים.

המתקפה הרצחנית, חסרת צלם האנוש, על יישובי עוטף עזה ביום שבת ה-7 באוקטובר תיוותר בזכרון האומה כאירוע היסטורי ומכונן. טבח שמחת תורה לא יישכח ולא ייסלח.

כמו שאמר זאת הנשיא ביידן מספר ימים אחרי המתקפה: "המתקפה הזו העלתה אל מעל פני השטח זכרונות כואבים וצלקות שהותירו אלפי שנות אנטישמיות ורצח העם היהודי".

זוהי תזכורת חשובה בשבילנו: מדובר במתקפה חסרת רחמים על מדינת הלאום של העם היהודי, ובכך על העם היהודי כולו. זוהי אכזריות המאפיינת את התנועה האנטישמית לאורך כל שנותיה.

לא לחינם נקט במלים אלה נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. הנאומים שלו השבוע, אשר ביטאו את ההתייצבות הבלתי מתפשרת לצידה ולימינה של מדינת ישראל בעת הקשה הזו, נובעים בראש ובראשונה מהברית הערכית שלנו עם האומה האמריקאית, הנשענת על חיוניותם ופעולותיהם הנמרצות של מליוני יהודים בצפון אמריקה. בימים שבשגרה אנו משתדלים להזכיר שהעמיות היהודית איננה רק ערך כשלעצמו, לחזק ולחבר את כל חלקי העם היהודי. יש לה משמעות אסטרטגית עמוקה, והיא מהווה חלק מהאיתנות ומהחוסן הלאומי שלנו כמדינה.

בימים בהם כל אחד שואל את עצמו ואת קרוביו – מה תפקידי? כיצד אני יכול לסייע? אני רוצה להזכיר לאחינו ואחיותינו שבתפוצות – אתםן חלק בלתי נפרד מהכוח שלנו. המחויבות שלכםן לתמיכה בישראל, גם בתקופה בה הקונצנזוס הפנים-ישראלי נסדק, מוכיחה את עצמה בדיוק ברגעים אלה.

רק לפני שלושה חודשים, אישר בית הנבחרים של ארה"ב ברוב עצום של 412 תומכים אל מול 9 מתנגדים החלטה התומכת בישראל ומגנה אנטישמיות, זאת בתקופה לא פשוטה ביחסים בין הממשל האמריקאי והממשלה הישראלית. החלטות מעין אלו מעידות כאלף עדים על העוצמה של הלובי היהודי, אשר את עוצמתו ואת כוחו צריך לשמר ולחזק.

כשאנחנו מדברים על כך שהגיע עוד רגע של "לעולם לא עוד", אנחנו מתכוונים, כמובן, לגיבוי הנדרש למדינת ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה, אך לא פחות מכך על זכותו של העם היהודי להגן על עצמו ועל הבית הלאומי שלו, וזה צריך לקרות בגבולות הארץ ומחוצה לה – מול בנות בריתנו בעולם.

אנו עומדים בתחילתה של מערכה צבאית חדשה, שיכולה להימשך לאורך שבועות וחודשים. דעו לכםן, בני משפחתנו אשר בתפוצות – שכל תמיכה היא חיונית וכל קול חיובי הוא אבן נוספת בבניין החוסן הלאומי הישראלי.

נקווה להתבשר בשורות טובות ושהרע מכל כבר מאחורינו, ונתנחם בנבואתו של ירמיהו "עֵֽת־צָרָ֥ה הִיא֙ לְיַֽעֲקֹ֔ב וּמִמֶּ֖נָּה יִוָּשֵֽׁעַ".

  • המאמר התפרסם לראשונה באתר החדשות המקוון של ערוץ 7

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics