תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"איבדנו את ה'שמחה', ונשארה לנו ה'תורה'": תורת הסוד ורגעי השבר הגדולים של היהודים

ד"ר ביטי רואי התארחה בפודקאסט "אש זרה" של נדב הלפרין, והשניים התחקו אחר הדרכים שבהן התמודדה הספרות היהודית - מספר תהילים ועד לחסידות - עם רגעים של שבר חריף בחיי העם
ביטי רואי, נדב הלפרין
צילום: שראל גבירצמן. שתיל סטוק
צילום: שראל גבירצמן. שתיל סטוק
ד"ר ביטי רואי היא עמיתת מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. היא חוקרת קבלה וחסידות ומרצה בתוכנית לתואר שני במכון שכטר. רואי מלמדת בתוכנית "רבנות ישראלית", לימדה בתוכניות "בארי", בית המדרש "חזון" ושימשה עשור כיועצת אקדמית לתוכניות צפון אמריקה. בעבר לימדה רואי בתוכנית להסמכת רבנים בניו יורק (YCT), הרצתה ב-Yeshiva University NY ושימשה מרצה בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית ובמרכז אליישר באוניברסיטת בן גוריון. ספרה של רואי "אהבת השכינה –

נדב הלפרין

 

איך התמודדה המיסטיקה היהודית עם משברים שפקדו את היהודים לאורך הדורות? ד"ר ביטי רואי שוחחה על כך עם נדב הלפרין בהסכת "אש זרה" של כאן, והשניים יצאו למסע בעקבות יסוד המסתורין של השבר היהודי, ממדרשים על "בראשית", עבור בפרקי תהילים, ועד לתורות קבליות וחסידיות.

השיחה נפתחה דווקא באדמור מפיאסצנה, שדרש בפני קהילתו לאורך כל תקופת השואה, ועבר "קריסת קונספציות": תחילה פירש את האסונות הפוקדים את העם בתוך התפיסה הישנה שלפיה יש בעולם שכר ועונש, וכחלוף השנים, ככל שגברו הזוועות, דרשותיו השתנו, והוא דיבר על אלוהים כמי שנמצא עם עמו בכל רגע של התופת.

משם המשיכו רואי והלפרין להקיף את הספרות היהודית לאורך הדורות והתמודדותה עם משברים חריפים –  מתהילים, דרך מדרשים על ספר בראשית, ועד הזוהר והחסידות. בין יתר השאלות שעלו בשיחתם היתה השאלה – איך ההגות היהודית לדורותיה תופסת את הרוע? האם זו טעות שקרתה בדרך, או חלק מבריאת העולם? והמסקנה מטלטלת.

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics