תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"תורה שמשנה חיים": צפו בכנס הרטמן – "בדרכו של דוד"

אין תורה בלי מחויבות לעם ישראל, יש לכבד כל אדם וכל עמדה, ואהבת אלוהים של המתפלל כמעידה על קיומו של האל: הוגים והוגות סיפרו על רעיונות יסוד בתורתו של דוד הרטמן, שהשפיעו על דרכם

11

בווידאו למעלה – הכנס המלא

מאות הגיעו אמש (יום שלישי) לכנס הרטמן השנתי לישראל יהודית ודמוקרטית. במלאת עשור לפטירתו של מייסד המכון, הרב פרופ' דוד הרטמן, הכנס הוקדש לתורתו, הגותו וזכרון דמותו, ונערך תחת הכותרת "בדרכו של דוד".

הכנס נפתח בניגון "מזמור לדוד" עם הרב שי זרחי ונריה כנפו. ואחריו הוקרן קטע מהרצאה של הרב פרופ' דוד הרטמן ב-2008, על שאלת ייחודו של העם היהודי, כנגד מחויבותו לעולם – מחוייבות שהרטמן ראה בה את משמעות הציונות.

"גרעין חזק של אמת"

לאחר מכן, בחלק הראשון של הכנס, סיפרו הוגים והוגות על תורתו של הרטמן, שעיצבה את דרכם וממשיכה להנחותם.

נשיא מכון הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, סיפר על התעקשותו של אביו שאין תורה שאין איתה מחויבות לעם היהודי: "התורה שהוא רצה להפיץ הייתה תורה שמתמודדת עם העם היהודי ואתגריו: איך אלמד דבר שישנה את החיים של אנשים?"

נשיא המכון התייחס לימים אלה, שאותה כינה "לא פשוטים" ואמר בהמשך לדבריו שהשאלה נותרה: "איך התורה שלנו תשרת את העם היהודי ואת כל אזרחי מדינת ישראל?"

אחריו עלתה לבמה אחותו של נשיא המכון, פרופ' טובה הרטמן, שסיפרה על השפעתו העמוקה של אביה על חייה, ועל דיאלוג אחד, מתמשך, שניהלה ועודנה מנהלת איתו כל חייה על נושא התפילה: מה תפילה יכולה להיות, מה היא חייבת להיות, על האפשרות להתפלל, על כל גווניה של התפילה.

הרב ד"ר רני יגר היה הדובר הבא והוא העיד כי התאהב בעולם היהדות הודות ללימוד עם הרב פרופ' דוד הרטמן. על אף שהתכוון לדבר דווקא לאנשי הציונות הדתית, אמר יגר, הצלחתו הגדולה הייתה בדיאלוג עם אנשים מהציבור החילוני וגם המסורתי. "וזאת משום שהיה שם גרעין חזק של אמת שנגעה."

לבסוף סיפרה ד"ר רננה רביצקי פילזר על "דוד כאיש קהילה", ועל ההשראה ששאבה היא עצמה מכך: "הוא דרש מאיתנו כבוד לכל עמדה ולכל אדם, ערבות הדדית, אחריות חברתית: אלה דברים שניתן ללמוד רק בקהילה."

חלקו השני של הערב הקודש לארבעה מושבים נפרדים בהנחייתם של פרופ' אבי שגיא, ד"ר רות קרא איוונוב קניאל, ד"ר רננה רביצקי פילזר, הרב ד"ר שרגא בר-און, הר' ד"ר אביטל הוכשטיין. בסיום הערב נערך שיח פתוח ושיתוף זכרונות מרגעים עם דוד בהנחיית פרופ' ישראל קנוהל.

מוזמנים ומוזמנות לצפות בכנס.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics