/ מדרשיית הרטמן לבנות

תוכנית גוף-נפש-תודעה

נעמה מי"התורה האלוהית לא העבידתנו בסיגופים כי אם לימדתנו את המידה הנכונה, בצוותה עלינו לתת לכל כוח מכוחות הנפש והגוף את החוק המגיע לו בצדק, בלי אשר נבכר את הכוח האחד על פני האחרים…" ספר הכוזרי, מאמר שני, נ'

ילדות ונערות גדלות היום בעולם עם מסרים תרבותיים מבלבלים.
הן גדלות בעולם שסוגד ליופי, להחצנה, לשלמות גוף שאינה מציאותית.  מגיל צעיר אנחנו לומדות לראות ולקטלג את עצמנו מתוך עיני המתבוננים בנו, מתוך השיפוטיות של סביבתנו, מתוך ראייה והפנמה בלתי-מודעת של מסרים פרסומיים ואחרים לאידיאל נשי כזה או אחר.

בנות החינוך הדתי חשופות גם הן למסרים אלה, כשבנוסף ובמקביל הן מתקיימות במערכת המדגישה במילה ובהתנהגות את צניעות התנועה וצניעות שפת-הגוף.

תוכנית גוף נפש תודעה, שנוסדה ופועלת בליווי והנחיית יעל טרנר וסטודיו 6, מבקשת לתת מענה לסוגיות הללו באמצעות יצירת מרחב בטוח בו התלמידות יכולות להתלבט, להתנסות, לחוות חוויות חיוביות עם גופן. במשך 4-2 שעות שבועיות הקבועות במערכת, התלמידות עובדות עם הגוף ומדברות על הגוף. התכנית משלבת שיעורי תנועה ומחול: יוגה, זומבה, אימפרוביזציה, הולה הופ, וסדנאות העוסקות בנוכחות גוף, מגדר, חוסן נפשי והגנה עצמית.

תוכנית גוף נפש תודעה מבקשת להאיר את יחסי הגומלין בין הגוף לבין הנפש והתודעה וללמדנו כיצד יכול הגוף להוות מראה לנפש, וכיצד ניתן לבטא את עולמנו הפנימי בעזרת הגוף. בתוכנית אנו שמות דגש על הקשר בין דימוי גוף לדימוי עצמי, ועל ביטחון עצמי וביטחון במרחב.

לצד השיעורים המתקיימים במערכת, תלמידות המדרשייה משתתפות בתכנית שש שנתית מותאמת גיל והתפתחות, העוסקת בנושאים רבים וביניהם: תזונה, תהליכי התבגרות פיזיולוגיים ונפשיים, חינוך למיניות בריאה, ועוד. תוכנית זו באה לידי ביטוי בשיעורי חינוך, סדנאות ייחודיות, ימי עיון והרצאות.

תוכנית גוף נפש תודעה מבקשת לייצר נרטיב אחר של הגוף ולהעניק לתלמידות "ארגז כלים" עמוס  התנסויות וחוויות גופניות חיוביות, גדוש תובנות ואתגרים, שילוו אותן לאורך חייהן הבוגרים.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics