תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"מה קרה לציונות הדתית?" פרק 3 בסדרת ראיונות עם פרופ' אבי שגיא

"השם 'ציונות דתית' הנישא על ידי מפלגה מסויימת, אין לו שום קשר לציונות הדתית ההיסטורית" - בטענה זו נפתחה סדרת השיחות בין שגיא לאלכס צייטלין על תולדותיה של הציונות הדתית מראשיתה
אבי שגיא, אלכס צייטלין
פרופ' אבי שגיא הוא עמית מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. הוא מלמד במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בר אילן, שבה ייסד וניהל שנים ארוכות את התוכנית ללימודי פרשנות ותרבות. תוכנית זו היוותה חידוש ופריצת דרך בתחום הלימודים הבין-תחומיים בארץ ובעולם. הוא עורך את סדרת הספרים "פרשנות ותרבות" ומכהן כעורך של כתב העת תרבות דמוקרטית (עם חנן מנדל וידידיה שטרן). הוא אחד מארבעת מנסחי מסמך רוח צה"ל וחבר אקדמי בוועדות הפטור מטעמי מצפון.

אלכס צייטלין

11

מה היא הציונות הדתית? מתי נולדה, מה עבר עליה במהלך השנים, ומה גורם לפרופסור אבי שגיא לטעון את הטענה הרדיקלית, כי למעשה היא נמחקה ואיננה?

השבוע עלה לערוץ היוטיוב "באים אל הפרופסורים" פרק שלישי בסדרה המוקדשת לשיחות בין פרופ' אבי שגיא לאלכס צייטלין על התנועה המתקרית "הציונות הדתית".

כבר בפרק הראשון ביקש שגיא להציב את השורה התחתונה, שתנחה את כל השיחות: "השם 'ציונות דתית' הנישא על ידי מפלגה מסויימת, אין לו שום קשר לציונות הדתית ההיסטורית."

הפרק השני מוקדש לימי היווסדה של תנועת הציונות הדתית במזרח אירופה, ולרעיון היסודי שלה, של השתייכות לאומה שהיא "גדולה יותר מבית הכנסת שלך".

בפרק השלישי מרחיב שגיא את הדיון על מה שהוא מכנה "התקלה ההיסטורית", שבה הזרם המשיחי של הציונות הדתית השתלט על הזרם הפרגמטי שלה, גם במפעל ההתחלויות, אבל גם במערכת החינוך, ובכלל זה, בתנועת הנוער "בני עקיבא".

מוזמנים ומוזמנות לצפות בפרק השלישי, ובפרקים הקודמים, בערוץ "באים אל הפרופסורים" של אלכס צייטלין.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics