תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"לא שיערנו שנשוב ונחווה את הגורל היהודי שחשבנו שאולי אנחנו כבר לא חלק ממנו"

ערב "התכנסות" שנערך במכון הרטמן הוקדש לזיכרון, קינה ותקווה, בצל המציאות הייחודית שנכפתה עלינו ביום השואה תשפ"ד, אחרי מתקפת 7.10

11

"כמה מרגש לדעת שכאן, הערב, נמצאים איתנו גם מפונים מקריית שמונה," פרופ' מיכל גוברין בירכה את קהילת המפונים בפתח דבריה בערב "התכנסות" שהתקיים אתמול, (5.5.24), ערב יום השואה, במכון הרטמן.

כ-150 אנשים השתתפו בערב, שלכבודו נכתבה השנה – אחרי מתקפת שבעה באוקטובר – הגדת "התכנסות" מיוחדת: "בשנים האחרונות היה נדמה לנו שזה העבר," אמרה גוברין. "האתגר היה – איך להביא את הזכרון להווה? לא שיערנו שנשוב ונחווה בצורה כה מטלטלת וכאובה את הגורל היהודי. חשבנו שאולי אנחנו כבר לא חלק ממנו, אלא משהו אחר: ישראלי."

הרבה תמר אלעד אפלבום סיפרה על הקושי שהיה לה לענוד את סיכת החטופים הצהובה לקראת הערב הזה:

"כשענדתי את הסיכה נרעדתי. אמרתי לעצמי איך זה יכול להיות שסבא שלי הלך עם טלאי צהוב, ואני הולכת עם סיכה צהובה. חשבתי על כל כך הרבה אנשים גיבורים כבר המון זמן, על כולנו, שעוברים ימים כל כך קשים. חשבתי על ילדים בעזה, שהחמאס הרס להם ולנו את החיים. וחשבתי על סבא שלי, שלימד אותי להיות אור. כמו גחלילית קטנה. יש לנו כוח נסתר ועתיק: להיות אדם. לשמור על צלם האדם, להיות אור בכל חושך ובכל מחיר.

"והערב הזה באמת מוקדש להיות מקינה, לתקווה."

בהמשך הערב קראו המשתתפים דברים מתוך הגדת ההתכנסות לשנה זו, ששזורים בה קטעי קריאה, עדויות, דיון ותפילה. המשתתפים הוזמנו גם לשתף מסיפוריהם האישיים, מן העבר, ומן ההווה הקרוב יותר.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics