תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"מה שסבא רבא אמר על גיוס חרדים"

רבי יצחק אבוחצירא, "הבבא חאקי", ראה את בנו מתגייס עם פרוץ מלחמת ששת הימים ואמר "אם היו מגייסים אותי, גם אני הייתי מצטרף". נינו, נריה רפאל כנפו, קרא את מכתב הרבנים נגד הגיוס - והזדעזע
ראש תחום תיקון עולם וראש תחום תפילה שותף בקהילת ציון בירושלים. עמית בבית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. בוגר ישיבת ההסדר אור עציון ולימודי פוליטיקה וממשל. לשעבר מנהל מכון על משמר הכנסת בתנועה המסורתית. פייטן וחזן ופעיל חברתי וחינוכי. פעיל חברתי וחינוכי בנושא הנחלת ערכי המסורתיות, הרב-תרבותיות ויהדות ספרד בישראל. נריה משמש כת"ח בקהילה, פייטן וראש תחום תיקון עולם. אחראי לצד יהלה על תחום התפילה בציון, הובלת תפילות בחגים ובמרחב הציבורי והובלת

@shalomhartmaninst

מה היה אומר הרב יצחק אבוחצירא על גיוס חרדים? #גיוס #גיוסחרדים #גיוסחרדיםלצהל #צהל #צה״ל #הרביצחקיוסף

♬ צליל מקורי - מכון הרטמן

"אם היו מגייסים אותי, גם אני הייתי מצטרף". ככה אמר סבא רבא שלי, רבי יצחק אבוחצירא, "הבבא חאקי", כשהיה בן 70 ושימש כראש ועד הרבנים הספרדים בארץ ישראל.

סבא רבא אמר את זה לבנו, אהרן אבוחצירה, שמיהר לחזור לארץ עם פרוץ מלחמת ששת הימים, והגיע לבית הוריו כדי לעלות על מדים. אמו, הרבנית מרים, פחדה מאוד לשלוח את בנה בכורה למלחמה, אבל בבא חאקי היה חד משמעי, ושלח אותו לבסיס.

כמה עשרות שנים אחר כך, שזה השבוע, שהתחיל בקבורה של ארבעה לוחמי צה"ל עזי נפש, ארגון שמתיימר להיות דומה לזה שבבא חאקי עמד בראשו, הוציא מכתב מביש ומזעזע. הרבנים שחתומים עליו דורשים פטור מוחלט משירות בצבא עבור הציבור שלהם, תוך שהם מזלזלים בכוחו של צה"ל וטוענים שאין לו שום כוחות הגנה ושרק לימוד התורה מציל ומגן.

החוצפה הבלתי נתפסת, לקדם חוק שפוטר לומדי תורה משירות צבאי בזמן מלחמה, היא כפולה לאור העובדה שמי שמחוקקים את החוק הזה, הם מי שמאשרים את תוכניות הצבא בקבינט ושולחים ילדים של אחרים למות.

לפני כמה חודשים אמר הרב הראשי לישראל שאם יגייסו את המגזר שלו לצבא, הם כולם יקנו כרטיסים ויטוסו מכאן. שר החינוך בחר להעניק לו פרס ישראל במקום לענות לו במילה אחת ויחידה: סעו.

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics