ייסורי נערי הגבעות הצעירים

התופעה של נוער המורד בהוריו ומחפש אחר אותנטיות אינה חדשה. נערי הגבעות הולכים בדרך שבה צעדו צעירים החל מהמאה ה- 18 אז עלתה האותנטיות כאידיאל

החל מהמחצית השנייה של שנות ה- 80 התעוררה בתוככי הציונות הדתית תופעה של חיפוש רוחני אישי המבקש להביא לידי ביטוי יצירתיות, ייחודיות וקשר אינטימי, פרטי במהותו, עם האלוהות. כמצע טקסטואלי ורעיוני השתמשו מובילי המהלך הזה בחומרים חסידיים, ועל כן מכונה התופעה כולה ״ניאו־חסידות״. התופעה הזאת גדלה מאוד מאז, ואף הביסה ניסיונות שונים לדכאה. כיום החיפוש הרוחני האישי בקרב הכיפות הסרוגות הוא חזון נפרץ.

נוער הגבעות, ובכלל זה הטרוריסטים שיצאו מקרבו, מגלמים מקרה פרטי של התופעה הכללית הזאת, שבמסגרתה מימוש עצמי בציונות הדתית כבר אינו נתפס כמותנה בחיבור לקולקטיב הלאומי, אלא להפך, מתבסס על בקשה אישית אחר ביטוי עצמי. בניגוד לתופעות הניאו־ חסידיות בכללן, תושבי הגבעות לא מסתפקים במסע רוחני אישי המקביל לחיים בחברה הכללית אלא מבקשים למצוא אותנטיות דווקא על ידי פרישה חד־משמעית מהכלל. המרד הקיצוני שלהם בחברה הכללית ודווקא הוא מאפשר להם להחשיב את עצמם לנאמנים היחידים האמיתיים לתורה ולאלוהים.

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן

השארת תגובה