/ תוכנית בארי

פסוקי דשמיטה – "ושבתה הארץ"

אסתר אדלסבורג ועודד מזור
מתוך השיר פסוקי דשמיטה
מתוך השיר פסוקי דשמיטה

אסתר אדלסבורג ועודד מזור

אסתר אדלסבורג ועודד מזור

תיאור היצירה

עם התקרב שנת השמיטה תשפ"ב, פניתי אל מספר חברות וחברי קהילה בבקשה לרעיונות לקטעי קריאה, שירה ותפילה לשילוב בתפילות הימים הנוראים. בין השאר ביקשתי רעיונות לשלב את המשמעות של כניסתנו אל שנת שמיטה. אסתר שלחה אלי מספר פסוקים שאפשר להקריא.

הכוח של קטע קריאה הוא מסוים. העוצמה של שיר, פיוט, ניגון, גדול לאין שיעור. המגינה מכניסה את הטקסט ואת המסר אל המודעות ואל הלב. לכן, ערכתי את הפסוקים שאסתר הציעה בצורה של פיוט המשלב יחד חלקי פסוקים מן הפרשיות העוסקות בשמיטה מספר ויקרא ומספר דברים, ואז גם באה המנגינה.

מאז אנחנו שרים את הפיוט בקהילת "כל הנשמה" אחת לכמה שבתות, ובדרך זו שנת השמיטה נוכחת בתפילתנו, על משמעויותיה השונות: הדאגה לאדמה, הדאגה לאדם, היחס בין הקדוש ברוך לעולמו ולעמו.

הפסוק החותם – "לא בחיל ולא בכח כי אם ברוחי" מספר זכריה – אוסף את משמעויותיה השונות של שנת השמיטה לתזכורת אחת מהדהדת: שחרור העבדים, שמיטת החובות ושבת הארץ הן דרכים שונות להזכיר לכולנו את מקומנו בעולם, את הצניעות המתחייבת והאחריות הגדולה של חיינו לעולם וליושביו.

השיר

מילים: ויקרא כ"ה, דברים ט"ו
עריכת הטקסט: אסתר אדלסבורג ועודד מזור
לחן: עודד מזור
הקלטה של ביצוע הפיוט, בביצוע בועז דורות ועודד מזור

11

על היוצרים

השיר חובר במשותף ע"י הרב עודד מזור, רב קהילת כל הנשמה, וחברת הקהילה אסתר אדלסבורג, מורה למקרא ותפילה.

אסתר אדלסבורג, בת 85, מלמדת שיעורי מקרא בכל הנשמה ובמסגרות נוספות כבר 12 שנה, בעלת תואר שני במקרא (את התזה הגישה במהלך הקורונה – בגיל 84). נולדה בצרפת, שרדה את השואה עם משפחתה בזהות בדויה, ועלתה ארצה בשנות השישים.

הרב עודד מזור, יליד הארץ בן 43, משמש כבר שנתיים כרב הקהילה. בעל תואר שני במחשבת ישראל והסמכה מההיברו יוניון קולג'. כותב תפילות ושירים. ערך עם הרב לוי ויימן-קלמן את מחזור הרגלים של התנועה הרפורמית "השמחה שבלב", והיה חבר מערכת של סידור "תפילת האדם".

השניים נפגשים מדי כמה שבועות ללמוד יחד תורה ותפילה, גם עבור לימוד תורה לשמה, וגם עבור העשרה של חיי הלימוד וקריאת התורה וההפטרה בכל הנשמה.

עוד בנושא
הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics