תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"מילים וטקסים של צער ונחמה" – אתר חדש עלה לאוויר

רבים מבקשים לבטא את הכאב והבלבול בזמן הזה גם בטקסים: האתר מציע טקסְטִים שונים מתפיסות יהודיות מגוונות (דתית, מסורתית, רפורמית, חילונית) וכל קהילה או משפחה יכולה ליצור בעזרתו טקס משלה

בימים האחרונים עלה לאויר אתר חדש שהוקם על ידי מרכז הטקסים במכון הרטמן, האתר מכנס טקסטים, טקסים ותפילות לימי המלחמה והאובדן האלה, מתוך רצון להציע לקהל הישראלי מילים ותפילות של נחמה ואבלות, ודרכים לבטא את הכאב ואת מורכבות החיים בתקופה הקשה הזו.

מרכז הטקסים הוקם לפני קצת יותר משנה, במטרה לרכז, להנגיש ולפרסם לקהל הישראלי מגוון רחב של טקסים יהודיים, מתוך גישות יהודיות מגוונות. את עבודתנו תכננו להתחיל במדור חתונות וכבר כמעט התחלנו בבנייה של מדור זה, אולם ה- 7 באוקטובר שינה את התוכניות שלנו, כמו של שאר החברה הישראלית.

 

 

מהר מאוד הבנו שיש צורך לרכז טקסטים ותפילות שיוכלו לשמש מגוון רחב של א.נשים וקהילות מכלל החברה הישראלית, תפילות לימי אבל כמו – קדיש ויזכור, תפילות לשלום החיילות והחיילים, החטופות והחטופים ולשלומה של מדינת ישראל, וקטעי נחמה שנכתבו לזמן הזה וגם כאלה שנכתבו בימים אחרים ויש בהם נחמה ותקווה לימינו.

הבנו גם שרבים מבקשים לבטא את הכאב והבלבול בטקסים שיתנו מסגרת ופשר לזמן הזה, וביחד עם שותפינו ברבנות הישראלית ובארגון מיתרים, שקיימו טקסים שכאלה, יצרנו ואספנו טקסים שיוכלו לשמש קהילות שונות בימים אלו.

אנחנו מאמינים בכוחו המרפא והמחבר של הטקס, וערים למקומו המרכזי במסורת היהודית לדורותיה: שכן הטקס מביא לידי ביטוי את הערכים המשותפים של הקהילה, ומחזק את כוחם של חברותיה וחבריה. אנחנו מקווים שהאתר מציע לקהילות מגוונות דרכים לקיים טקסים המתאימים להן.

הטקסים שיצרנו והתפילות והטקסטים שאספנו מציעים מגוון של תפיסות יהודיות (דתית, מסורתית, רפורמית, חילונית) מתוך רצון לאפשר לכל קהילה ולכל משפחה בחירה בשפה ובדרך המתאימה לה, ומתוך תקווה להבליט את עוצמתן של הדרכים כולן, ואת הכוח שלהן יחד.

היה חשוב לנו שהאתר יציע נחמה, ולכן זהו המדור הראשון הנראה למי שנכנס לאתר, ולצד זה רצינו לתת מקום לאבל ולקינה ולכן במדור של האבלות הכנסנו מגוון של תפילות וקינות וגם כמה שירי אבל וצער.

לאיסוף החומרים היו שותפים הרבנות הישראלית, מיתרים, מכון שיטים התנועה המסורתית ועוד, ואנחנו מודים לכולם על השותפות והאפשרות להשמיע קולות ישראלים-יהודים רבים ושותפים יחד בעת הזאת.

בראש מרכז הטקסים עומדים הרבה תמר אלעד אפלבום וד"ר רני יגר, ומנהלת אותו חגית ברטוב.

 

עוד בנושא
הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics