תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

שבוע הספר במכון שלום הרטמן

חוקרים ממכון הרטמן ממליצים על ספרים בהוצאת המכון

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ורעייתו ביקרו ביריד שבוע הספר במתחם התחנה בירושלים. יום שלישי, י"ט בסיון תשע"ו, 13 ביוני 2017. קרדיט לצילום: מארק ניימן/ לע״מ.
נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ורעייתו ביקרו ביריד שבוע הספר במתחם התחנה בירושלים. יום שלישי, י"ט בסיון תשע"ו, 13 ביוני 2017. קרדיט לצילום: מארק ניימן/ לע״מ.

פרויקט מיוחד לשבוע הספר:  חוקרים ממכון הרטמן ממליצים על ספרים בהוצאת המכון.

לדף ההוצאה לאור לחצו כאן

ד"ר חיזקי שוהם ממליץ על הספר "המסורתים בישראל: מודרניות ללא חילון":
הספר ממחיש באופן משכנע וידידותי לקורא את האופן שבו המושג "מסורת" הפך מאופציה של זהות התקועה בין שתי האפשרויות הדיכוטומיות של ה"דת" וה"חילוניות", שנשאה אף תיוג חברתי שלילי – לזרם המרכזי של התרבות הישראלית. ספר פורץ דרך בחקר החברה הישראלית.

חנה פנחסי ממליצה על הספר "צלם אלהים":
זה ספר אקדמי, כלומר תובעני, אבל מרשים. הטענה שלו מדהימה בפשטותה: הוא מראה שכשר' עקיבא ותלמידיו אמרו שאדם נברא בצלם אלהים הם התכוונו לומר שמה שאלוהי בנו הוא- הגוף. הגוף שלנו, הוא כמו של זה אלהים. הוא מדגים כיצד תפיסה זו מתבטאת גם בהלכה וגם באגדה. כך, למשל, יש איסור על בית דין לפגוע בגוף של מי שמוצא להורג כדי לא לפגוע באלוהי שבאדם, ומצוות פרו ורבו מטרתה להרבות אל האלוהי שבעולם ולא "למעט את הדמות".

 

פרופ' מנחם לורברבוים ממליצה על הספר "הרמב"ם הלכה ופילוסופיה":
ספרו של דוד הרטמן לא איבד מחיוניותו פורצת הדרך לפני ארבעים שנה. הרטמן פותח צהר למורכבות המפגש המרתק בין בעל ההלכה לפילוסופיה והאופן שבה הפילוסופיה הכרחית לחיוניות המתמשכת של הדתיות היהודית. זאת אחת מנקודות הכניסה הטובות ביותר להגותו וליצירתו של הנשר הגדול.

ד"ר רונית עירשי ממליצה על הספר "שפה אחת ודברים אחדים":

אחת התזות העיקריות בספרו של פרופ' שיפמן היא הטענה כי הנתק בין הדת למוסר, נתק לו אחראית בעיקר הגותו של ישעיהו ליבוביץ', הוא שגורר במידה לא מבוטלת את העוולות להם אנו עדים בדיני המשפחה כפי שהם מיושמים כיום בבתי הדין הרבניים במדינת ישראל. זוהי טענה מפתיעה ומרתקת בעיקר בהתחשב בעובדה שליבוביץ נתפס כאביר המוסר וההלכה, והיא גורמת להרהר ולערער על הנחות היסוד העומדות בבסיס הצורך להפריד בין החוק למוסר הן בקרב הפוזיטיביזם המשפטי והן בקרב תומכיו בעולם הדתי.

ד"ר אריאל פיקאר ממליץ על הספר "לא בשמים":

דוד ביאל בספרו, "לא בשמים", מסורת המחשבה היהודית החילונית", טוען כי החילון היהודי הוא המשך של רעיונות עתיקים במסורת היהודית עצמה שמראשיתה הכילה בתוכה רעיונות של אוטונומיה אנושית ואחריות ביחס לחברה ולעולם. זאת בניגוד לתפיסה הרווחת הרואה בחילוניות תופעה של נתק מן המסורת. במילים אחרות, להיות חילוני – זה חלק מן המסורת היהודית.

לדף ההוצאה לאור לחצו כאן

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

עוד בנושא
הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics