תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"ושכנתי בתוכם": ערב השקה לספר "לבוא אל הקודש" מאת מאיר קראוס

את ערב ההשקה תנחה ד"ר רננה רביצקי-פילזר וישתתפו בו פרופ' חביבה פדיה, הרב יובל שרלו, ד"ר תומר פרסיקו, וכן המחבר. הירשמו כעת
מאיר קראוס הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן החל מנובמבר 2016. מאיר עוסק בעיקר בעיון ובמחקר בנושא ההתעוררות היהודית אל המקדש ומשמעויותיה. ספרו 'לבוא אל הקודש' העוסק בנושא זה עתיד לצאת לאור במהלך השנה הקרובה. תחום פעילות נוסף קידום רעיוני ומעשי של קיום חברה משותפת ודיאלוג ישראלי – פלסטיני. בין השנים 2009-2016 מאיר שימש כמנהל מכון ירושלים למחקרי מדיניות. בשנים 2008-2009 מאיר שימש כראש פרויקט מחקר במכון לתכנון עם יהודי שעסק ביחסי ישראל – תפוצות.

 

 

מתוך התיאור בגב הספר "לבוא אל הקודש":

יהדות או מקדש, זו השאלה

ההתעוררות אל המקדש בזמננו היא דרמה דתית, תיאולוגית ופוליטית. באמצעות פעילותם של שוחריו חוזר המקדש — ששכן כמעט אלפיים שנה בזיכרון ההיסטורי, בשפה הריטואלית ובמרחב המיתי — אל ההווה הריאלי. דרמה זו עומדת במרכזו של לבֹא אל הקודש.

נקודת המוצא של המחבר היא של אדם דתי המבקש להיות נאמן למסורת אבותיו. מתוכה, הוא מציב את אתגרי החזון המקדשי ובוחן באמצעות מחקר חלוצי את דרכי ההתמודדות איתם בהגות הדתית בת זמננו; מולה, הוא מציג התייחסויות ביקורתיות במסורת כלפי חזון זה ומצביע על קיומו במקורות של חזון דתי מקביל, ולעתים אף מועדף: חזון קדושת האדם והחברה.

חזרה של המקדש ושל עבודת הקורבנות מאיימת על המסורת היהודית הנוהגת עד כדי סכנה להמשך קיומה, בעוד חזון הקדושה מוטמע ביסודותיה. לבֹא אל הקודש קורא להציב את חזון הקדושה כיעד הדתי הבלעדי, לשמוט את הציפייה למימושו הפיזי של המקדש ממרחב השאיפות הדתיות, ולהותירו בצדה ההיסטורי והסימבולי של המסורת – ובו בלבד.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics