תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

ד"ר כרמה בן יוחנן זכתה בפרס דן דוד למחקר ההיסטוריה

בן יוחנן היא אחת מתשעה שזכו בפרס לשנת 2023, המוענק על "מחקר היסטורי משמעותי ופורץ דרך"
ד"ר כרמה בן יוחנן (צילום: אביגיל פיפרנו באר)
ד"ר כרמה בן יוחנן (צילום: אביגיל פיפרנו באר)

חוקרת מכון הרטמן ואוניברסיטת תל-אביב, ד"ר כרמה בן יוחנן, היא אחת מתשעה חוקרים ברחבי העולם שזכו בפרס דן דוד היוקרתי למחקרים היסטוריים משמעותיים ופורצי דרך.

בעבודתה, בן יוחנן בוחנת את ההיסטוריה של מתחים בין-דתיים ותוך-דתיים בעולם המודרני. מחקרה העיקרי עוסק בתפיסות דתיות של היחסים בין יהודים ונוצרים אחרי השואה, תוך התמקדות בשיחות הפנימיות שאנשי דת נוצריים מקיימים על יהודים מצד אחד ובשיחות הפנימיות שרבנים אורתודוקסיים מקיימים על נוצרים מן הצד השני.

"הזוכים שלנו מייצגים את הדור הבא של ההיסטוריונים", אמר אריאל דוד, חבר הוועד המנהל של הפרס ובנו של המייסד, דן דוד. "הם משנים את הבנתנו של העבר על ידי הצגת שאלות חדשות, התמקדות בנושאים שלא נחקרו דיים ושימוש בשיטות חדשניות. רבים מהזוכות והזוכים שהצגנו היום נמצאים עדיין בשלבים המוקדמים של הקריירה שלהם, אבל הם כבר מאתגרים את צורת החשיבה שלנו על היסטוריה. הבנת העבר על כל מורכבותו, היא קריטית להארת ההווה ולהתמודדות עם אתגרי העתיד".

ואלו הזוכות והזוכים הנוספים בפרס דן דוד לשנת 2023:

סהיד אדרינטו (Saheed Aderinto) – היסטוריון ניגרי, פרופסור באוניברסיטה הבינלאומית של פלורידה בארה"ב. חוקר נושאים ייחודיים כגון מין, רובים, בעלי חיים ומוסיקה. הוא בוחן באמצעותם סוגיות של זהות בחברה הקולוניאליסטית של אפריקה המודרנית, ובמיוחד שאלות על מי הוא נתין קולוניאלי.

אנה אנטיץ' (Ana Antic) – היסטוריונית שבוחנת את הקשר בין פסיכיאטריה, פוליטיקה ואלימות, במיוחד תחת המשטר הנאצי והמשטר הקומוניסטי ביוגוסלביה לשעבר. אנה, פרופסורית באוניברסיטת קופנהגן בדנמרק, גם מובילה קבוצת מחקר שבודקת את האופן שבו פסיכיאטריה הופצה בעולם במחצית השנייה של המאה ה-20 ואת הקשר בין בריאות הנפש לתהליכי דה-קולוניזציה.

אליס ברטון (Elise Burton) – היסטוריונית של המדע במזרח התיכון מאוניברסיטת טורנטו בקנדה. בוחנת את התפתחות חקר הגנטיקה בארצות במזרח התיכון, בהן איראן, טורקיה, ישראל ומצריים. היא מדגימה כיצד מדענים שעסקו בתחומים הללו היו מצד אחד חלק מתנועה מדעית בינלאומית ומהצד השני מעורבים בצמיחה של זהויות אתניות ולאומיות במדינותיהם.

סטפני ג'ונס-רוג'רס (Stephanie Jones-Rogers) – היסטוריונית שמתמחה בקשרים החברתיים, הכלכליים והמשפטיים של נשים לעבדות בדרום ארה"ב ולסחר העבדים הטרנס-אטלנטי. מחקרה הראשון עשה שימוש בעדויות של עבדים לשעבר שתועדו בשנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20 כדי להראות כיצד נשים לבנות היו מעורבות באופן פעיל בבעלות על עבדים בדרום לפני מלחמת האזרחים. היא פרופסורית באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, בארה"ב.

קריסטה גוף (Krista Goff) – מרצה באוניברסיטת מיאמי שבפלורידה, ארה"ב. מחקריה מתמקדים במיעוטים אתניים בברית המועצות ובמיוחד ביחס למיעוטים-בתוך-מיעוטים ברפובליקות הסובייטיות. היא בוחנת כיצד בני קבוצות אתניות שזכו להכרה מוגבלת על ידי המשטר הסובייטי, כמו הכורדים ובני הטאליש, בנו לעצמם זהות קבוצתית בתוך רפובליקות אתניות כמו אזרבייג'ן. מחקריה נוגעים ישירות למתיחות העכשווית בחבל בנגורנו-קרבאך ואף למלחמה באוקראינה.

צ'או טאיאנה מאינה (Chao Tayiana Maina) – מומחית במדעי הרוח הדיגיטליים, שעובדת על דרכים שונות להשתמש בכלים ממוחשבים על מנת לשמר ידע היסטורי, להנגיש אותו לקהל רחב, ולאפשר לקהילות לספר את סיפורן ההיסטורי. היא עובדת בקניה שבאפריקה, והפרוייקטים שלה כוללים שחזורי תלת-מימד של המחנות שבהם כלאו השליטים הבריטים את בני המאו-מאו בשנות ה-50. היא המייסדת של African Digital Heritage, מלכ"ר שפועל לקדם את השימוש באמצעים דיגיטליים לתיעוד העבר באפריקה.

אדם קלולו (Adam Clulow) – חוקר שבוחן את המפגשים בין סוחרים הולנדיים לרשויות היפניות במאה השש עשרה ומראה כיצד יחסי הכוח בין אירופה ומזרח אסיה בתקופה זו הפוכים ממה שמקובל לחשוב. מעבר למחקריו האקדמיים, קלולו פורץ דרך בתחום השימוש בטכנולוגיות דיגיטליות כמו מציאות מדומה ומשחקי מחשב כדי להעביר ידע היסטורי לסטודנטים ולקהל הרחב. הוא פרופסור באוניברסיטת טקסס, אוסטין בארה"ב.

אניטה רדיני (Anita Radini) – ביו-ארכיאולוגית איטלקייה שפיתחה שיטה חדשנית ופורצת דרך לחקור את שאריות האבק והלכלוך שהצטברו בשיניים עתיקות. היא משתמשת בשיטה זו להבין את חיי העבודה של אנשי העבר ואת התנאים הסביבתיים שבהם התקיימו. מרצה ביוניברסיטי קולג', דבלין שבאירלנד.

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

עוד בנושא
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics