/ תוכנית בארי

חפצים יהודיים-ישראלים?

שיעור פתיחה לתחום הדעת תרבות יהודית-ישראלית - שימוש בחפצים קשורים ולא-קשורים | כתב: מורדי שטיין ז"ל

פתיחה

כותבים על הלוח את שם המקצוע "תרבות יהודית-ישראלית". במה נעסוק השנה במקצוע זה?

כאשר לומדים אנגלית, שם המקצוע מבהיר שנעסוק בשפה ובתרבות אנגלוסכסית. כשלומדים תנ"ך – ברור שנעסוק  בלימוד הספרים הכלולים בתנ"ך. היסטוריה – קורות האדם והעמים. אם כך, במה יעסוק המקצוע תרבות יהודית ישראלית? ננסה להבין דרך הפעילות הבאה:

מניחים על השולחן חפצים שונים מעורבבים:

  1. חפצים שקשורים באופן מובהק לתרבות היהודית כמו תנ"ך, סידור, כיפה, פמוטים של שבת, תמונות של טקסים יהודיים שונים כמו ברית מילה, בר מצווה, חתונה. סמלי חג כמו סביבון, חנוכיה ומצה, סדר מסדרי המשנה, תמונה של טקס שבועות בקיבוץ / במושב.
  2. חפצים שקשורים באופן מובהק לתרבות הישראלית כמו דגל ישראל, מפת א"י, כומתה צבאית, דיסקים של זמרים ישראליים, ספרות עברית (עגנון/אלתרמן), תמונה של דוד בן גוריון / ראש הממשלה / נשיא המדינה, תמונה של אתרים בארץ, חולצה כחולה של תנועת נוער, מאכל ישראלי ועוד… לפחות עשרה חפצים.
  3. חפצים שמאתגרים את ההגדרות ופתוחים לפרשנות: שעון, תרמיל, מילון, דיסקים של מוזיקה פופולרית (גם לועזית), כלי נגינה, יצירות אומנות מפורסמות, חוטי רקמה, תמונה של שניצל או קוסקוס…

במחברת כל תלמיד/ה מוזמן/ת  לכתוב את הבחירות הבאות שלהם:

  • חפץ אחד שלדעתם מייצג תרבות יהודית- ישראלית.
  • איזה חפץ הייתם מוסיפים לשולחן?

במליאה:

משתפים במה בחרו ולמה.

  • האם יש חפץ שרבים בחרו? למה?
  • האם יש חפץ שאף אחד לא בחר? מדוע?
  • איזה חפץ הייתם מוסיפים?
  • האם יש חפצים רבים שניתן לכלול רק בתרבות יהודית או רק בתרבות ישראלית?

מומלץ להתעכב על החפצים שקשורים גם לתרבות יהודית וגם לתרביות אחרות – ההשפעה של תרביות מזרחיות, ואירופאיות על התרבות היהודית. תרבות איננה דבר הרמטי ותמיד יש מעברים ושיתוף והשפעה בין תרבותית.
מה ניתן ללמוד מהתרגיל הזה על הגדרת המקצוע? במה יעסוק לדעתכם המקצוע?

ניתן לבחור כמה שורות מהטקסט למטה שאתם מתחברים אליהן, ולהפוך אותן להגדרת המקצוע שתירשם במחברת.

מהי תרבות?

מכלול היצירה האנושית בכל תחום: מילולי, טקסטואלי, רוחני או טכנולוגי, מדעי או אומנותי. תרבות היא תמיד פרי יצירה של קבוצה, היא מגדירה את זהותה של הקבוצה ומעצבת את זהותם של היחידים.

תרבות יהודית ישראלית:

עיסוק ולימוד של היצירה היהודית לדורותיה עם הערכים היסודיים המגולמים בה ועם ביטויים חווייתיים ומעשיים של ערכים אלה. לימוד של טקסטים מתוך ארון הספרים היהודי-ישראלי כבסיס וכשפה לקיום שיח-הזהות; קיום דיאלוג עם הטקסטים מתוך חירות לפרש, להפוך בהם ואף להתאים אותם לעולמו של הלומד. עיסוק בזיקת העומק וברצף שבין 'יהודית' ו'ישראלית', כלומר: התרבות היהודית מנקודת המבט הישראלית.

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics