תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

חרב פיפיות בידם

אקטיביזם צבאי בהגותה של הציונות הדתית
מחבר.ת
אלי הולצר
מוציא לאור
הוצאת מכון שלום הרטמן
שנת הוצאה​
2009

תקציר

אחד השינוים הדרמטיים ביותר בתולדות העם היהודי, בתודעתו הקולקטיבית ובזהותו העצמית מאז ימי מרד בר-כוכבא, הוא העובדה כי במציאות של מדינה יהודית, חלק ניכר ממנו נכון שוב לשאת נשק באופן מאורגן, לעשות שימוש בכוח צבאי וליטול חלק בניהול מלחמות.

מה קורה להשקפה דתית לאומית, הנושאת בחובה רעיונות של ייעוד דתי-מוסרי לצד זיכרון של עבר לאומי צבאי מפואר – כאשר היא פוגשת בלאומיות יהודית שפניה אל אקטיביזם מדיני, פוליט ואולי אף צבאי? כיצד מתמודדת אידיאולוגיה כאשר היא נושאת בתוכה מחוייבות כפולה: הן למציאות החדשה שבה מתהווה תנועה לאומית יהודית-חילונית ושבה לוחם העם היהודי את מלחמותיו והן למקורות הנורמטיביים של היהדות כפי שהיא מפרשת אותם?

הספר שלפנינו בוחן את היחס אל האקטיביזם הצבאי הלאומי כפי שהוא עולה מכתביהם של הוגים, רבנים ואנשי ציבור בציונות הדתית, הן במבט היסטורי – מראשית ימי הציונות המדינית ועד אירוע עמונה בשנת 2006; והן מזווית ראייה הרמניוטית – בחינת הפירושים שהעניקו אישים שונים בציונות הדתית ללאומיות היהודית ולאקטביזם הצבאי הגלום בה.

ד"ר אלי הולצר משמש כמרצה בבית הספר לחינוך באוניברסיטת בר-אילן וכעמית מחקר במרכז מנדל לחינוך יהודי באוניברסיטת ברנדייס, ארה"ב.

 

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics