תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

מי חזה את המדינה יותר טוב – הרצל או אחד העם?

לעומת הרצל, שהדגיש את הפתרון הפוליטי-מדיני לבעיית העם היהודי, בעיני אחד העם האתגר הגדול של העם היה קשור במודרניזציה ובשאלת הזהות היהודית. זה קשור למקומות שמהם הגיעו, וזה רלוונטי עד היום
רון מרגולין, אלכס צייטלין
פרופ' רון מרגולין הוא עמית מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון הרטמן. הוא  פרופסור חבר בחוג לפילוסופיה יהודית ובתוכנית ה-M.A במדעי הדתות של אוניברסיטת תל אביב. בעבר עמד מרגולין, יחד עם הרב ד"ר דניאל הרטמן, בראש התוכנית להתחדשות לימודי היהדות בבתי הספר התיכוניים הכלליים, לימים תוכנית "בארי" שבמכון הרטמן. בעשור האחרון עמד בראש תוכנית "אופקים" באוניברסיטת תל אביב להכשרת סטודנטים מצטיינים להוראת יהדות כתרבות בבתי הספר התיכוניים הכלליים. למרגולין תואר ד"ר מהאוניברסיטה

אלכס צייטלין

11

 

מה הרגיז את אחד העם בספר "אלטנוילנד" של הרצל ואיזו תפיסה הוא הציג לעומת החזון של הרצל על הקמת מדינת יהודים?

בפרק שמוקדש לראשית ימי הציונות אירח אלכס צייטלין בערוצו את פרופ' רון מרגולין, ודן עמו בסכסוך האידיאולוגי בין תיאודור הרצל – שבר כי בעיית העם היהודי זקוקה לפתרון פוליטי-מדיני, לבין אחד העם, שרצה להקים בארץ ישראל מרכז יהודי רוחני.

מרגולין מדגים עד כמה נקודות המבט השונות של השניים באשר להיבטים התרבותיים והפוליטיים של הציונות היו מושפעות מהרקעים השונים שמהם הגיעו. הרצל חי בקרב יהודים שמצבם באירופה לא טוב למרות האמנציפציה, ואילו אחד העם חי בקרב יהודים מסורתיים שההתמודדות המורכבת ביותר שלהם הייתה דווקא אל מול ההתחלנות וההשכלה.

מה היה טיבו של המרכז הרוחני היהודי שרצה אחד העם להקים כאן, ומה היה יחסו לתחייתה של השפה העברית? האם הרצל התייחס בהתנשאות לא רק כלפי הערבים בארץ ישראל אלא גם כלפי יהדות מזרח אירופה? ומה יכולים חילונים ישראלים ללמוד מהמחלוקות ביניהם גם היום?

ומי בעצם ראה יותר רחוק? הרצל או אחד העם?

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics