מי כתב את ספר הזוהר? הסוד של ספר הספרים של תורת הסוד

לפי העמדה המסורתית, ספר הזוהר נכתב על ידי רשב"י לפני כאלפיים שנים, ויעידו על כך רבבות האנשים העולים מדי שנה לקברו של מי ש"הזוהר הקדוש" מיוחס אליו. אבל האמנם הוא מחברו? ואם לא הוא - אז מי?

במאה ה-13 בספרד הופיע לפתע חיבור מסתורי ועלום, שגיבוריו הם ר' שמעון בר יוחאי ותלמידיו, המשוטטים בין שביליה של ארץ ישראל של המאה השנייה לספירה. החיבור הזה, שלימים נקרא 'ספר הזוהר', הציג עצמו כטקסט קדום המוסר סודות מיסטיים על התורה ועל האלוהות. תכניו של ספר הזוהר שינו את פניה של היהדות. הם הציגו תיאולוגיה יהודית חדשה, חלחלו לעולם התפילה והמנהג, והולידו פרשנויות רבות ומגוונות, הממשיכות להכתב עד היום.

העמדה המסורתית היא כי ספר הזוהר אכן נכתב על ידי רשב"י לפני כאלפיים שנים, ויעידו על כך מאות אלפי האנשים העולים מדי שנה להר מירון, לקבר רשב"י, מכיוון ש'הזוהר הקדוש' מיוחס אליו. אולם בחינה ביקורתית – היסטורית, לשונית ורעיונית – מגלה שספר הזוהר התהווה במאה ה-13, בקרב חוגי המקובלים שפעלו בספרד של ימי הביניים.

בסדרה חדשה בערוץ "באים אל הפרופסורים" מתחקה ד"ר עמרי שאשא אחרי סודותיו של הזוהר. בפרק הראשון הוא יוצא יחד עם אלכס צייטלין למסע טקסטואלי בין ערי ספרד בעקבות השאלה המרתקת – מי באמת חיבר את ספר הזוהר?

השארת תגובה