תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

אם תרצו – המדינה היהודית צריכה להיות מדינה ליהודים

במתח שבין "יהודית" לדמוקרטית" הגיע הזמן להבין שהאחת היא תנאי לאחרת, ובשביל שמדינת ישראל תוכל להגשים את ייעדה להיות מדינה ליהודים, עליה לשמור על עצמה קודם כל כדמוקרטיה
פרופ' אבי שגיא הוא עמית מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. הוא מלמד במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בר אילן, שבה ייסד וניהל שנים ארוכות את התוכנית ללימודי פרשנות ותרבות. תוכנית זו היוותה חידוש ופריצת דרך בתחום הלימודים הבין-תחומיים בארץ ובעולם. הוא עורך את סדרת הספרים "פרשנות ותרבות" ומכהן כעורך של כתב העת תרבות דמוקרטית (עם חנן מנדל וידידיה שטרן). הוא אחד מארבעת מנסחי מסמך רוח צה"ל וחבר אקדמי בוועדות הפטור מטעמי מצפון.

11

בן-גוריון ידע שמדינת ישראל חייבת להיות "מדינת העם היהודי" ולכלול בתוכה את כל המרכיבים והזרמים של העם. החלטה זו התגלגלה לתסבוכת הגדולה בין הדת והמדינה.

פרופ' אבי שגיא מתארח בפודקאסט של טובי פולק, לשיחה שחוזרת למושגי היסוד שעמדו בבסיס הנרטיב בזמן היווצרותה של המדינה, ובפרט – לשאלה מה היא "דמוקרטית" ומה היא "יהודית".

בעיניו, ההגדרה של המדינה כ"דמוקרטית" חייבת להיות קודמת להגדרתה כ"יהודית", והמדינה עצמה צריכה להיות "מדינה ליהודים", ולא כפי שאנחנו רגילים לחשוב – מדינה יהודית.

עם זאת, הוא משוכנע שחוק השבות עדיין הכרחי ומהווה תנאי בסיס ללגיטימיות של קיומה של המדינה כמדינת היהודים.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics