/ תוכנית בארי

ישוב הדעת

פרקים נבחרים בהלכות דעות לרמב"ם
ספרי הלימוד של בארי מותאמים לתוכנית הלימודים בתחום תרבות יהודית-ישראלית ומשלבים מקורות יהודיים קלאסיים עם יצירות עבריות מודרניות. בספרי הלימוד שלנו תמצאו פסיפס מרתק של תרבות יהודית-ישראלית דינמית ורלוונטית לחיים עכשוויים. ספרי הלימוד מיועדים לכיתות ז'-י"ב ומאושרים ע"י משרד החינוך.

ישוב הדעת - הרמבם

כתיבה:
איתן כהן
נריה כהן

הוצאה לאור:
תוכנית בארי, מכון שלום הרטמן

שנת הוצאה:
תשע"ד, 2013

 

 

הספר קיבל את אישור משרד החינוך.

לעותקים פיזיים נא לפנות לתוכנית בארי: [email protected]

לרכישת עותקים דיגיטליים:
קלאסוס (Classoos) – מחיר רשיון לעותק לשנה: 3.30 ש"ח.


על הספר

אחת לכמה מאות שנים מתרחשת מהפכה בעולם היהודי, שגוררת עמה גם שינוי מרחיק לכת באורח החיים היהודי, באמונות ובהשקפות העולם היהודיות, ובאופן שבו העם היהודי מתייחס למקרא ולסמכות ההלכה. לעיתים מהפכות מהסוג הזה הן כה מוצלחות, והשינוי בתרבות היהודית הוא כה מוחלט, עד כדי כך שאנו כלל לא מודעים לקיומן. כתוצאה מכך אנו עשויים לטעות ולחשוב שתמיד היו מדענים וחוקרים יהודים פורצי דרך, שיעקרי האמונה היהודית היו מאז ומעולם כפי שהם היום, או שהיהודים דתיים חיו על פי ההלכה הנוהגת בימינו כבר לפני אלפי שנים.

כל מהפכה מונהגת על ידי דמות (או דמויות), שמזהה צורך עז בשינוי ומגלה תכונות של כשרון, כריזמה, ויכולת מנהיגות. רבי משה בן מימון, או כפי שנהוג לכנותו – הרמב"ם, יהודי שחי באגן הים התיכון במאה ה-12, הוא דוגמה מופלאה לאדם שהנהיג מהפכה בעולם היהודי. הרעיונות החדשניים והנועזים שהגה, היקף היצירה חסר התקדים שיצר, והכריזמה וכושר המנהיגות יוצאי הדופן שגילה במהלך חייו, חוללו מהפיכה בתחומים מסוימים של התרבות היהודית. גם כיום, למעלה משמונה מאות שנה לאחר מותו, דמותו של הרמב"ם והגותו ממשיכים לעורר הדים, וכתביו נלמדים ונחקרים במוסדות אקדמיים ותורניים בכל רחבי העולם היהודי.

בפרקים שבספר תיחשפו לחלק מהרעיונות הבולטים של הרמב"ם, תוך עיון בכתביו. כפי שבוודאי נראה, השאלות שהטרידו את הרמב"ם ממשיכות להעסיק אותנו גם כיום, והתשובות המקוריות שהוא הציע עשויות להיות רלוונטיות גם במדינת ישראל של המאה ה-21.

עוד בנושא

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics