תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

רז נזרי: "רפורמה במשפט היא חיונית, אבל אסור שתהיה הרסנית"

המשנה ליועץ המשפטי לשעבר אמר את הדברים בכנס "ושפטתם צדק" בנושא המהפכה המשפטית. נשיא המכון, הרב ד"ר דניאל הרטמן אמר: "מדינה שהיא פחות דמוקרטית היא פחות יהודית"

11

"תמיד חשבתי שהמערכת המשפטית זקוקה להרבה שינוים ותיקונים, והיא קנתה ביושר חלקים רבים מהביקורת עליה. ואולם התוצאה לא צריכה להיות הענשת המשפטנים והמדינה. צריך לעשות רפורמה חיונית ולא הרסנית". כך אמר המשנה ליועץ המשפטי לשעבר, עו"ד רז נזרי, בכנס "ושפטתם צדק" של מכון הרטמן, שעסק במהפכה המשפטית שבדרך.

"לא צריך להיות בצד השמאלי של המפה הפוליטית כדי לדעת שמערכת משפט עצמאית היא הכרחית. אם הרפורמה עוברת כמו שהיא – אין מדינה בעולם שהמצב הוא כזה. עם זאת, גם אין מדינה בעולם שהמצב בה הוא כמו בישראל. שמערכת המשפט כל-כך חזקה. באביב הקרוב יכולים לקרות שני תרחישים: הראשון הוא שהקואליציה תעבור כמו שהיא, אחר כך תהיה פנייה לבג"ץ ואחר-כך יהיה כאוס – למי יהיה נאמן השוטר או החייל? והתרחיש השני – אם תהיה נכונות להידברות – יש התיכנות להגיע להסכמות מקצועיות"

צריך לפחד

כמעט 300 א.נשים מילאו את האודיטוריום ב"מרכז מורשת בגין" לכנס שעניינו היה השמעת הקול הציוני-דתי החושש מפגיעה אנושה בדמוקרטיה ובמערכת המשפט הישראלית.

את הערב פתח נשיא מכון שלום הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, שאמר "כאנשים דתיים אנחנו מתחנכים על החשיבות לפחד. לא מעונש או מאויבים מבחוץ, אלא לפחד מעצמנו – מהיצר הרע, מכוחנו להשחית. ערכי התורה של שוויון, כבוד לאחר, זכויות מיעוטים, הפחד משלטון הכוח ללא מעצורים – אלה ערכים תורניים שבאים לידי ביטוי באופן מושלם בדמוקרטיה. ומדינה שהיא פחות דמוקרטית היא פחות יהודית.

"על-ידי שלטון הרוב אנחנו ניצלים מדיקטטורה של היחיד. ועל-ידי בית המשפט אנו ניצלים מדיקטטורת הרוב. ועכשיו קם מלך חדש שלא יודע לפחד. בלי מעצורים ובלמים. התכנסנו היום לומר כאנשים דתיים 'לא!' אני מאמין שהרפורמה הזו רעה ליהדות, למדינה, לאזרחיה".

זמן להידברות

אחרי הרטמן עלו ונשאו דברים ח"כ משה (קינלי) טור-פז וחכ"ל ניר אורבך. טור-פז (יש עתיד) אמר "הכנסת והממשלה נתונות כבר כמה שנים בשבי. נותרה רשות אחת יציבה במדינת ישראל – מערכת המשפט. בזמן שהרשות המחוקקת, ובהתאם גם הרשות המבצעת, עוברות מסבב בחירות אחד למשנהו – החיים המשיכו. מי שנשארה שם במהלך ארבע שנים זו הרשות השופטת. מתפקדת, עובדת, חזקה.

"הדמוקרטיה והיציבות במדינת ישראל עברו הנשמה על-ידי הרשות השופטת. בואו נעצור את הדהירה לרפורמה המשפטית, בואו נתכנס אצל הנשיא, ונקדיש זמן להידברות. יהיה מה שיתקדם, וייתכן שזה יהיה לטובה, ויהיה מה שייעצר. אסור לנו לקרוע את העם. הציבור לא יסלח לנו, כי בסוף בסוף אנשים אחים אנחנו".

חכ"ל ניר אורבך (ימינה) אמר: "חשוב לי להדגיש. אני מאוד בעד הרפורמה. במשך עשרות שנים הופר האיזון בין הרשויות, ומערכת המשפט התחזקה, תוך כניסה לתחומים לא לה ותוך הקביעה שהיא קבעה בעצמה באופן חד-צדדי ש"הכל שפיט". אסור לתת לקולות הרקע לטשטש את הצורך לשנות. לכולם ברור שהדרך להעברת הרפורמה היא דרך ועדת החוקה.

"כאיש ימין, כתומך הרפורמה, וכמי שמכיר שדורשים שינויים. איני יכול להתעלם מהמצוקה שמביע חלק מהעם. אני מעריך את מי שיוצא מהבית לרחוב ולהפגין, ואני תומך ביוזמת הנשיא להידברות. אני קורא לכולם לשבת, בלי תנאים מוקדמים. לא צריך להפסיק את החקיקה. אנשים אחים אנחנו".

לאחר מכן נערך פאנל בהנחיית העיתונאי יאיר שרקי ובהשתתפות היועץ המשפטי לשעבר עו"ד רז נזרי, פרופ' יפעת ביטון וד"ר רונית עיר-שי. הערב נחתם בפאנל נוסף בהנחיית ד"ר חנה פנחסי ובהשתתפות ד"ר עידית שפרן-גיטלמן וטובה שלג.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics