תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

כשהצעת חוק מטעם ש"ס עולה לדיון – צריך תמיד "לחפש את הרב"

מה מסתתר מאחורי הצעת החוק להפיכת מועצות מקומיות לעיריות, שהועלתה על ידי שר הפנים משה ארבל? מדוע כל כך דחוף להעלותה דווקא עכשיו? רמז: הבחירות לרבנות הראשית הולכות ומתקרבות
תני פרנק הוא מנהל המרכז ליהדות ומדינה מבית מכון שלום הרטמן. קודם לתפקידו במכון הוא שימש כראש תחום דת ומדינה בתנועת "נאמני תורה ועבודה", שם קידם שינויי מדיניות בתחום הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה בישראל. בה בעת הוא היה אחד המנהלים המייסדים של עמותת "יהדות לכולנו", יוזמה שהתמקדה בחיזוק של שירותי דת חלופיים – כדוגמת בתי הדין הפרטיים "גיור כהלכה" וארגון הכשרוּת של צֹהר. בין השנים  2013 ל-2015 עבד עם ח"כ האלוף (במיל') אלעזר שטרן בתור

בדיוק שבוע אחרי שחוק הרבנים ירד משולחן הכנסת, לש"ס יש משימה חדשה: הצעת החוק להפיכת מועצות מקומיות לעיריות, שהועלתה על ידי שר הפנים משה ארבל.

בראיון מקיף לעמית תומר באתר "רלוונט", תני פרנק מסביר מה הם המניעים והמשמעויות של הצעת החוק הזו.

"בדרך כלל, כאשר ש"ס מעלים הצעת חוק- צריך 'לחפש את הרב'," אמר פרנק:

"הבחירות לרבנות הראשית עומדות בימים אלה הפרק. ההרכב של המועצה במתכונתה הנוכחית נועד ליצור תמהיל של נציגי ציבור שונים: ממרחב כפרי, ממרחב עירוני, ממרחב אזורי. מה שיקרה מעתה הוא שלא יהיו מועצות מקומיות. וכך יגדל מספר ראשי הערים ורבני הערים שיישבו בגוף הבוחר הזה. מתוך 14 רבני מועצות מקומיות יישארו רק שלושה יישארו מעתה בגוף הבוחר, והשאר יתחלפו ברבנים מערים קטנות."

ולמה זה חשוב?

"כי רוב הרבנים שיפנו את מקומם בתמהיל החדש הם רבנים שמזוהים בצורה כזו או אחרת עם הציונות הדתית, של המיינסטרים, ואפילו עם הציונות הדתית המתונה," אמר פרנק. "אלה רבנים שלא מזוהים לא עם המפלגות החרדיות, ולא עם ש"ס.

"אם הצעת החוק הזו תעבור, ייכנסו לגוף הבוחר הזה הרבה יותר רבנים שמזוהים עם המפלגות החרדיות, וספציפית עם ש"ס. כלומר, ש"ס תגדיל את כוחה באסיפה שבוחרת את הרבנים הראשיים לישראל."

האם יש גם דברים טובים בתזכיר החוק הזה? פרנק מזהה בו כמה הצעות ממשיות להתייעלות, אבל מדגיש – כדאי לבחון למה זה קורה דווקא עכשיו? ואילו עוד חוקים עומדים על הפרק, שיאפשרו השתלטות נוספת של רבנים חרדים על תקציב המועצות הדתיות, ועל הממונים בהן.

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics