/ תוכנית בארי

לחטיבת הביניים

ציוני דרך

מסע זהות בשבילי תרבות ישראל - מהדורה חדשה עם קס"ם הסידור
ספרי הלימוד של בארי מותאמים לתוכנית הלימודים בתחום תרבות יהודית-ישראלית ומשלבים מקורות יהודיים קלאסיים עם יצירות עבריות מודרניות. בספרי הלימוד שלנו תמצאו פסיפס מרתק של תרבות יהודית-ישראלית דינמית ורלוונטית לחיים עכשוויים. ספרי הלימוד מיועדים לכיתות ז'-י"ב ומאושרים ע"י משרד החינוך.

הספר ציוני דרך מיועד לתלמיד חטיבת הביניים בבתי הספר הממלכתיים.

ציוני דרך

כתיבה:
אריאל אביב, תמר ג’ינג’יחשבילי, יעל גרוס־רוזן, אירית חפץ, ענבל יגר, שלומית יחיא־קינר, יאיר ליפשיץ, יוחאי עדן, מישאל ציון

הוצאה לאור:
תוכנית בארי, מכון שלום הרטמן

שנת הוצאה:
תשע"ב, 2012

 

הספר קיבל את אישור משרד החינוך.

לרכישה:

מהדורה מודפסת:
לוני כהן הוצאה-לאור, טלפון: 03-9518418, [email protected]

מהדורה דיגיטלית:
אתר קלאסוס (Classoos)


על הספר

הספר ציוני דרך – מסע זהות יהודי-ישראלי בשבילי תרבות ישראל הוא ספר לימוד לתלמידי חט"ב המזמין את הלומדים בו למסע התבגרות ובירור הזהות היהודית-ישראלית על מרכיביה השונים. במסע זה יוצאים התלמידים מנתיב החיים האישי שלהם כמתבגרים, לעבר הבחירה בדרך והאחריות שבצדה.

בהמשך, נמשכות הדרכים במעגלים מתרחבים והולכים: הם כוללים את המשפחה הגרעינית ושורשיה וממשיכים אל החברה היהודית בכללותה, שהיא כמעין משפחה מורחבת. נלמד על משמעותה של השבת כערך מרכזי וייחודי של החברה היהודית. בהמשך הדרך נעבור בדרך שהתוותה הציונות בואכה מדינת ישראל. נפגוש את העולים לארץ במשך הדורות, נתוודע אליהם משהגיעו לארץ, נדון במשמעויות של מדינת ישראל המתחדשת ובערכיה המרכזיים, ניחשף אל מורכבותו של הפסיפס התרבותי המרהיב שיצרו בני הגלויות השונים ונבחן שאלות ודילמות הנוגעות לחיים המשותפים במדינת ישראל של בני גלויות ולאומים שונים. בסיום מסע זהות זה אנו מציעים מסע ממשי (טיול) מן הבית אל ירושלים, המסמלת את מעגל השייכות הרחב ביותר, היהודי והישראלי כאחד.

כלל נושאי הספר נלמדים דרך מקורות מן התרבות היהודית העתיקה ועד מקורות יהודיים וישראלים בני זמננו, בהם שירים, סיפורים, קטעי יומן, תמונות ועוד. בכך מזמין הספר את התלמידים לדיאלוג ישיר, מגוון, משמעותי ועכשווי, עם מרכיבי יסוד שונים בזהות בכלל ובזו היהודית-ישראלית בפרט, ומעודד אותם לגבש את זהותם בכוחות עצמם.

הספר נכתב על פי תכנית הלימודים החדשה של המטה לתרבות ישראל במשרד החינוך והתרבות להוראת תרבות ישראל בחטיבת הביניים בבית הספר הממלכתי.

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics