תמכו בנו
בוגרי הרבנות הישראלית

בוגרי בית המדרש לרבנות ישראלית

מחזור א'

הרבה אביטל הוכשטיין קמבל
אביטל היא מנהלת אקדמית של מכון הדר ישראל, חוקרת ומלמדת במכון שלום הרטמן ומשמשת בצוות הגבאים של קהילת שירה חדשה. אביטל לומדת ומלמדת בבתי מדרש של המכון בשני העשורים האחרונים, דוקטורנטית באוניברסיטת בר אילן. בעבר שימשה כ'ראש כולל' במכון פרדס. את ספרה 'נשים בחוץ נשים בפנים: מקומן של נשים במדרש' כתבה יחד עם פרופ' חנה ספראי ז"ל, והיא ממייסדי קהילת שירה חדשה בירושלים.

הרב אורי קרויזר
אורי מרכז את תחום חינוך וקהילה באתר 'הפיוט והתפילה'. יליד ירושלים, נשוי לחני ואב לארבעה ילדים. עוסק בחינוך. בעשור האחרון לומד וחוקר את מסורות הפיוט הניגון והתפילה של קהילות ישראל ממזרח וממערב, ומלמד אותן במגוון מסגרות. יוזם ומוביל תכניות לימוד. עוסק בהחייאת מסורות התפילה הארצישראליות ובהתחדשות הפיוט והתפילה. פעיל בתחום ההתחדשות היהודית במסגרות שונות.

הרב אסטבן גוטפריד
אסטבן הוא מייסד שותף של "בית תפילה ישראלי" בתל אביב, בו הוא משמש כרב וכמנכ"ל מאז היווסדו לפני 12 שנה. הקהילה הפכה עם השנים לארגון ליצירה יהודית ישראלית המקיים לצד חיי הקהילה, פעילות חינוכית, ופעילות חוויתית יהודית-ישראלית במרחב הציבורי בתל אביב וברחבי הארץ. עוסק ביצירה ליטורגית ומוזיקלית, ומשמש מודל ומשאב לקהילות תפילה חדשות. אסטבן קיבל את הסמכתו לרב מטעם התכנית לרבנות של היברו יוניון קולג' בירושלים. עבודת הגמר שלו "השל פינת ביאליק" הינה הצעה לבניית תשתית רוחנית-תרבותית לחיים יהודיים בישראל על פי שילוב הגותם של ח"נ ביאליק ואברהם יהושע השל. במשך כ 20- שנה עסק בכתיבה ובימוי לתיאטרון, קולנוע וטלוויזיה. כיום הוא גם חבר הועד המנהל של פנים, איגוד הארגונים ליהדות ישראלית.

ד"ר ביטי רואי
ביטי היא חוקרת במכון ללימודים מתקדמים במכון שלום הרטמן, יועצת אקדמית לתוכניות צפון אמריקה ולתוכנית בית המדרש לרבנות ישראלית. תחומי עיסוקה הם קבלה וחסידות. ספרה 'אהבת השכינה – מיסטיקה ופואטיקה בתיקוני הזוהר', יצא לאור בשנת 2017.

הרבה דבורה עברון
דבורה היא מנהלת באשכול צעירים ובאגף מגדר ויהדות במדרשה באורנים, בוגרת התכנית להכשרת מורות הלכה בבית מורשה, בעלת תואר שני בלימודי מגדר ופסיכודרמטיסטית מוסמכת. לומדת ומלמדת דף יומי ושיעורי תלמוד בהלכה ואגדה. מנחה בבתי מדרש פלורליסטיים, חברת "קולך" ו"בית הלל".

הרב דני סגל
דני משמש כרב הישוב אלון, קהילה משותפת של דתיים וחילונים בבנימין, וממייסדי מדרשת עין פרת. בעל תואר בספרות עברית ובתנ"ך, והסמכה לרבנות. מייסד ומנחה בתוכנית 'נִישָאִים בָּרוחַּ': סדנאות לזוגות לקראת ובראשיתם של חיי נישואים. בן למשפחת עולים מצפון אמריקה, גדל בירושלים בארמון הנציב. במשך שנים שימש כמורה ומחנך בתיכונים 'הימלפרב' ו'בויאר' בירושלים. מתגורר באלון, נשוי לענת, ואב לשישה.

הרבה הדס רון זריז
הדס היא מובילת קהילת "יפעת שברוח" – התחדשות יהודית בקיבוץ יפעת וממייסדות המדרשה באורנים. ממנחות תכנית ניגון נשים במדרשה. בוגרת החוג לתיאטרון ופילוסופיה יהודית ותואר שני בייעוץ חינוכי. מנחת קבוצות, עוסקת בטיפול זוגי ומשפחתי, מלמדת ליווי רוחני ותמיכה קהילתית. מרצה בחוג לחינוך במכללת אורנים.

יפה בניה
יפה היא חברת הנהגה ב"דגל יהודה" – קהילה ספרדית שוויונית בירושלים, מלווה רוחנית לנערות בסיכון ולהורים לילדים מיוחדים. נולדה בקזבלנקה, מרוקו, ופועלת לצמצום המרחק של ארץ ישראל הנחלמת מן המציאות, על ידי חתירה לחברה המממשת את תורתה החברתית של היהדות. מורה ואשת חינוך, פעילה בתחומי צדק חברתי ותרבותי ויצירת חיבורים בין מזרח למערב: בתנועת "תיקון" לשינוי פני החברה בתרבות בישראל, ממייסדי "ממזרח שמש" – בית מדרש למנהיגות חברתית, ושותפה לעיצוב שיח יהודי-חברתי והחזרת המורשת הספרדית-מזרחית לשיח הציבורי ולהתחדשות היהודית. מנהלת בית מדרש "חזון" למנהיגות צעירה במכון הרטמן, מלווה אישית לעמיתי בית הספר למנהיגות חינוכית במכון מנדל, מובילה ומנחה בתכנית "מנמיכים חומות" להתמודדות מנהיגים עם גזענות בעיר ירושלים, ומובילה קבוצת נשים מזרחיות לתלמוד ומעשה בנושא פמיניזם ומסורתיות.

הרב מישאל ציון
מישאל הוא חבר סגל במכון מנדל למנהיגות ומשמש כרב של "עמיתי ברונפמן", קהילה של מנהיגים יהודים צעירים מישראל וצפון אמריקה. יליד ירושלים, התחנך בבתי המדרש של ישיבת מעלה גלבוע ומכון שלום הרטמן. למד לרבנות אורתודוקסית בישיבת חובבי תורה שבניו יורק וממנה קיבל הסמכת "יורה יורה". מישאל הוא מחברו של "הלילה הזה: הגדה ישראלית", וכעת עמל על "מגילת אסתר: פירוש ישראלי חדש". ממייסדי 'מנין קלוזנר', מניין הלכתי שויוני בתלפיות.

הרבה נגה ברנר סמיה
נגה גדלה בין חופי ניו יורק לנתניה. בעלת תואר ראשון בהנדסה מהטכניון, תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס ותואר שני בחינוך יהודי ממכון מלטון באוניברסיטה העברית (בשיתוף ההיברו יוניון קולג', ירושלים). כיום נגה היא סמנכ"ל בינ"ה – התנועה ליהדות חברתית, ומורה בישיבה החילונית בתל אביב. נגה פעילה בפיתוח התרבות היהודית בישוב תל מונד, שם היא מתגוררת עם בן זוגה ושלשת ילדיהם.

הרבה ד"ר רות קרא איוונוב קניאל
רות עוסקת בזיקות שבין מיתוס, קבלה, פסיכואנליזה ומגדר. עמיתת מחקר במכון שלום הרטמן, בקבוצת "דעת המקום" באוניברסיטה העברית, ועמיתה בינתחומית ומרצה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. בעלת תואר שלישי במחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בוגרת תוכנית הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ניו יורק. ספרה "קדשוֹת וקדוֹשוֹת: אמהות המשיח במיתוס היהודי', ראה אור בשנת 2014 , ספר שיריה "אין שקט בעולם כלל", זכה בפרס רחל נגב.

הרב רני יגר
רני יגר נולד והתחנך בתל-אביב, גר בירושלים. בשנת 2004 היה ממקימי בית תפילה ישראלי בתל-אביב ומשמש כיום כמוביל-שותף ויו"ר בבית תפילה. עמית מחקר וחבר הנהלת בארי במכון שלום הרטמן. כותב דוקטורט בנושא "התרבות היהודית-ישראלית בעיניו של אברהם שלונסקי" בחוג לפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר-אילן. שימש כאיש סגל במכללת "עלמא", בתכנית "אופקים" של אוניברסיטת תל-אביב וב"פידיאה", המכון ללימודים בסטוקהולם, שבדיה.

הרב שלמה זכרוב
שלמה הוא יו"ר ועד ההלכה של "כנסת הרבנים" של התנועה המסורתית ור"מ בישיבה הקונסרבטיבית בירושלים. הרב זכרוב מנהל את בית הדין לגירושין מטעם התנועה ועובד גם כחונך של רבני קהילה בעבור ארגון "מסורתי עולמי". כיהן במשך חמש שנים כרב קהילת "שבת אחים" בגילה, ירושלים. הרב זכרוב הוסמך לרבנות מטעם מכון שכטר ללימודי היהדות בירושלים ובעל תואר שני מאותו מוסד. הוא מתגורר בירושלים יחד עם אשתו דפניאלה ושלושת ילדיהם: חננאל, עמנואל ובצלאל.

הרב שרון שלום
שרון זאודה שלום עלה ארצה מאתיופיה בשנת 1982 בגיל תשע בערך ללא המשפחה. חי בקרית גת, נשוי לאביטל ואב לחמשת ילדיהם. הוסמך לרבנות "יורה, יורה" על-ידי הרבנות הראשית לישראל והוסמך לכהן כרב שכונה על ידי הרב מאיר לאו מטעם הרבנות הראשית לישראל. למד בישיבת ההסדר "הר עציון" שבאלון שבות, בוגר המכון הגבוהה לתורה ובעל תואר שלישי בפילוסופיה יהודית מאוניברסיטת בר אילן. סרן במילואים. כיום משמש כרב קהילת "קדושי ישראל" קריית גת, מרצה באוניברסיטאות בר אילן ותל אביב, ובארגונים שונים בארץ ובעולם. מחבר הספר "מסיני לאתיופיה".

הרב ד"ר שרגא בר און
שרגא, מייסד שותף של בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים, הינו מנהל האגף למנהיגות ישראלית ועמית מחקר במכון שלום הרטמן ומרצה לתלמוד במרכז האקדמי 'שלם'. מחקריו מתמקדים בעיקר בשני תחומים: מחשבתם של הזרמים היהודיים בימי הבית השני, המשנה והתלמוד וזהות יהודית-ציונית בת זמננו. שרגא גר בבית חורון, נשוי לורד ואב לפלג, סיני וגפן.

הרב שי זרחי
שי הוא ממייסדי ומובילי קהילת "ניגון הלב" בעמק יזרעאל, וממייסדי המדרשה ליהדות ישראלית באורנים. שי נולד וחי בקיבוץ גניגר שבעמק יזרעאל וממובילי ההתחדשות היהודית בעמק יזרעאל ובארץ בכלל: ייסד ועמד בראש בית המדרש "ניגון" ללימוד ויצירה עבור מנהיגות משותפת לדתיים וחילוניים, ייסד וניהל את בית המדרש "תהודה" למנהיגות יהודית (במסגרת 'קולות'), חתן פרס ליבהבר לעידוד סובלנות דתית בישראל. שי הוא עורך שותף של "הצעה לסדר – הגדה לפסח" ושל "ימי אדם – טקסי חיים" (הוצאת ידיעות אחרונות). מייסד ומנהל שותף של 'בית המדרש לרבנות ישראלית' מיסודם של המדרשה באורנים ומכון שלום הרטמן.

הרבה תמר אלעד אפלבום
תמר היא מייסדת ציון קהילה ארצישראלית בירושלים וממייסדי בית המדרש לרבנות ישראלית מטעם המדרשה באורנים.

מחזור ב'

ד"ר אורית אבנרי
אורית היא עמיתת מחקר במכון הרטמן, דיקנית הסטודנטים ומרצה למקרא במרכז האקדמי שלם. סיימה תואר ראשון באונ' העברית בכימיה, תואר שני באונ' העברית במקרא ותואר שלישי באונ' בר אילן במקרא. לימדה בתיכון "פלך" בירושלים, במדרשת לינדנבאום ובמת"ן. סיפרה "עומדות על הסף – שייכות וזרות במגילות רות ואסתר" יצא בהוצאת כתר והרטמן ב-2015. בת אלון שבות ומתגוררת שם עד היום עם משפחתה.

ד"ר אילון שמיר
אילון נולד בקיבוץ שער הגולן, וחי בקהילת 'בית ישראל' שבירושלים, יחד עם הילי אשתו וארבעת בניהם. אילון מעורב בחיי הקהילה ולימד שנים רבות במכינת 'בית ישראל' ובמכינות נוספות. כיום מלמד במכללת 'בית ברל' ומשמש רכז פדגוגי לבתי הספר המשלבים מטעם משרד החינוך. פרסם ספר בשם 'בשביל החיים' על תורת הנוכחות של אהרן דוד גורדון.

אהרן שטרן
אהרן הוא בעל תשובה, לומד ומלמד תורה, וחוקר במכון הרטמן. מתמקד בלימוד תלמוד וחסידות ומלמד מתורתו של רבי נחמן. חוקר את מקומו של הסובייקט ושל האני הפרטי בעולם דתי המתבסס על אובייקטיביות ועל אדם כחלק מכלל.

איתמר לפיד
איתמר הוא בן קיבוץ אילת השחר. ממובילי ההתחדשות היהודית בקהילתו, שמשית, וממייסדי מדרשת השילוב נטור. למד מחשבת ישראל, לימודי א"י ומשפטים, היה ממקימי רשת הקהילות להתחדשות יהודית, וכיום מלווה קהילות בתהליכי שינוי. עוסק בהיבטים של צדק חברתי ופועל להקמת תכניות חינוכיות לחיים משותפים לערבים ויהודים בגליל. נשוי ואב לשלושה.

אלקנה שרלו
אלקנה נשוי למאיה ואב לשמונה ילדים. מתגורר בירוחם למעלה מעשרים שנה, בוגר ישיבת ההסדר המקומית. בעל תואר שני בתנ"ך ממכללת הרצוג. מורה, מרצה ומנחה במגוון רחב של מוסדות לימוד ברחבי הדרום. שותף לקבוצת השיח הבין דתית בנגב, ולקבוצות נוספות התרות יחדיו אחר שבילי תיקון בחברה בישראל.

ד"ר אסתר פישר
אסתר עומדת כיום בראש מדרשת עין הנצי"ב של תנועת הקיבוץ הדתי, והיא גם בוגרת גאה של המחזור הראשון של המדרשה, עם ייסודה לפני 32 שנה. בעלת תואר ראשון ושני בתלמוד מהאוניברסיטה העברית, ותואר שלישי מהתכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר אילן. אסתר היתה מהמייסדות והמנחות של בית מדרש "ניגון נשים" במדרשה באורנים (בית מדרש לנשים מכל הזרמים העוסק ביהדות ומגדר). אסתר חיה בקיבוץ מירב אשר בגלבוע, נשואה לבני ולהם חמישה ילדים ונכד אחד.

הרב ד"ר ג'יימס ג'ייקובסון-מייזלס
ג'יימס מייסד ומנהל רוחני של אור הלב: מרכז לרוחניות יהודית ולמדיטציה, ומייסד שותף וראש ישיבה של נפש: הישיבה הקונטמפלטיבית. לימד פרקטיקות רוחניות יהודיות, קבלה ורוחניות באוניברסיטת חיפה, במכון פרדס, ובישיבת הדר ובמגוון מסגרות אחרות ברחבי העולם. שואף לשלב את הלימוד עם התרגול האישי שלו, וללמד ולחיות את היהדות כדיסציפלינה רוחנית.

דותן אריאלי
דותן היא בעלת תואר שני במחשבת ישראל ומדרש. מנהלת תחום יהדות ומגדר במדרשה באורנים. מנחת קבוצות בנושאי זהות יהודית ומגדר: מורות ומורים במערכת החינוך, קבוצות נשים, קבוצות צעירים וצעירות לפני ואחרי השירות הצבאי וקבוצות מבוגרים. מנחה טקסים אישיים, משפחתיים וקהילתיים ברוח יהודית שוויונית. חיה בקיבוץ שער העמקים. אמא לעלמא ובארי.

חיה גלבוע
חיה היא בעלת תואר ראשון בתלמוד ותואר שני במדיניות ציבורית. הקימה וניהלה בארבע השנים האחרונות את תוכנית חברותא במכון הרטמן. בעבר לימדה תלמוד במכון האקדמי פיידאה בשטוקהולם והקימה את מסלול המחנכים לקהילות יהודיות באירופה. כיום מנהלת את תחום החינוך היהודי בקרן לישטאג בסאן דייגו, נשואה למריק ואמא למיכאל ואבשלום.

מיכל הרטמן
מיכל היא סגנית מנהלת למגדר ומעורבות חברתית במדרשיית הרטמן לבנות, ומלמדת תלמוד, פילוסופיה יהודית ומגדר. בעלת תואר ראשון בפילוסופיה יהודית וביולוגיה מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני בלימודי מגדר מאוניברסיטת בר אילן. בוגרת מדרשת לינדנבאום ובית המדרש לתלמוד ופילוסופיה יהודית במכון הרטמן. בימים אלה היא שוקדת על הדוקטורט שלה במדעי המדינה באוניברסיטה העברית. אמא למיה וסופיה.

ד"ר נירה נחליאל
נירה חברת המדרשה באורנים, מפתחת תכנים ומנחה קבוצות לומדות בתחום זהות יהודית, מגדר, קהילה וצדק חברתי. ניהלה את אגף החינוך במדרשה באורנים. ערכה את 'והיא שעמדה – הגדה של פסח עם מדרש נשי חדש', ולקחה חלק בכתיבת 'דורשות טוב' – פרשנות פמיניסטית לסוגיית ייחוד בתלמוד. גרה במצפה נטופה, נשואה ואם לחמישה, בעלת תואר שלישי בביולוגיה.

סגלית אור
סיגלית היא דוקטורנטית לתלמוד באוניברסיטת תל אביב, עמיתת מחקר במכון הרטמן, מנחה ומרצה במגוון מסגרות ברחבי הגליל. גרה ופעילה בקהילת מושב שורשים שבגליל, נשואה לשמואל ואמא לירדן, רותם ורוני.

הרב צבי גרץ מכהן
צבי כרב בקהילת 'הוד והדר' כפר סבא. לפני כן שימש כמנכ"ל ארגון "מסורתי עולמי" וברית "מרכז עולמי". הוא כיהן כחבר הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית וכחבר דירקטוריון קרן קיימת לישראל כולל יו"ר הוועדה לאיכות הסביבה וקיימות. הוא נשוי לסופרת ד"ר שירלי גרץ, יש להם 3 ילדים והם מתגוררים בירושלים.

קרן אפלבאום ריף
קרן היא ילידת ותושבת ירושלים. נשואה למשה ואמא לנעמי ומתן. סמנכ"לית עין פרת – בית מדרש ישראלי. בעשור האחרון ייסדה ופיתחה את הקהילה הישראלית שצמחה על גבי תוכניות המדרשה ובוגריה, ובכלל כך גם את בתי המדרש המתקיימים במרכזי הקהילה, את מערך המתנדבים, את המועדים והתפילות הגדולות שנחגגות יחד בקהילה, ואת פרויקט 'עשרת ימי תודה. בשנתיים האחרונות עומדת בראש 'בית פרת הירושלמי' שמהווה בית כנסת, בית מדרש ומרכז עבודה ועשיה לקהילה הירושלמית.

שמחה לוי
שמחה חבר בצוות המוביל את תחום הדעת תרבות יהודית-ישראלית במשרד החינוך, פעיל בתחום הרוח ומלמד בקהילת שדה-יעקב. בעבר ראש הישיבה תיכונית שדה יעקב, מנהל חינוכי במכינת קשת יהודה, מחנך ומלמד במסגרות חינוך ממלכתיות וממלכתיות-דתיות. בוגר תכניות גוונים ומנהיגות-חינוכית במכון מנדל ובעל תואר ראשון בחינוך ותואר שני במחשבת ישראל ומדרש. נשוי לנילי, אב לשישה ילדים וסב ל-13 נכדים.