תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

לידיעת החרדים: התורה אכן מצילה, אבל ממה?

הרעיון שהתורה מגינה עלינו הולך ורווח בשיח בעכשווי. נכון, בתלמוד כתוב "תורה מגנא ומצלא" - אבל גם בלי להיכנס לעומק הסוגיה אפשר להבין שההצלה המדוברת אינה גשמית, אלא ערכית ורוחנית
אביטל כהן ברנר היא דוקטורנטית בחוג לחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים. מחקרה עוסק בתמורות בשדה ההלכה עם כניסתן של נשים להוראת ופסיקת הלכה. בעלת תואר ראשון במחשבת ישראל ותואר שני בחינוך יהודי. במקביל לכתיבת הדוקטורט, לומדת ומרכזת תכנית הלכה בתכניות להכשרת מורות הלכה. רבנית ומנהלת חינוכית מכינת צהלי בעין צורים.

@shalomhartmaninst

התורה מגינה ומצילה? בטח, אם נענים לצו המוסרי שלה ומתגייסים לצבא! #גיוסחרדים #שוויוןבנטל #חוקהגיוס

♬ צליל מקורי - מכון הרטמן

בעיתונות החרדית קבעו שבג"ץ הכריז מלחמה על עולם התורה. בעיתון "המבשר" למשל, טענו שהפסיקה שיש לגייס בני ישיבות היא סכנה חמורה לעתיד המדינה שכן לימוד התורה מבטיח את הישרדותה. אמירות כאלה, ש"התורה היא ששומרת עלינו" נשמעות יותר ויותר בשנים האחרונות.

איזו הגנה נותנת התורה? במסכת סוטה מופיע הביטוי "תורה מגנא ומצלא". גם בלי להיכנס לעומק הסוגיה אפשר להבין שהכוונה שם אינה שהתורה מגינה על עם ישראל ככלל, וההצלה המדוברת אינה גשמית אלא ערכית רוחנית.

וכאן העניין העיקרי: תפקיד התורה הוא להגן משחיתות מוסרית, מניצול, מפגיעה באחרים, ולכוון את האדם לדרך הישר והטוב. "כִּי הֵם חַיֵּינוּ וְאֹרֶךְ יָמֵינוּ."

ופתאום נוצר מצב הפוך, שהתורה הופכת להיות תירוץ לניצול, לקלקול, לשחיתות.

הגיע הזמן להחזיר עטרה ליושנה: לדרוש מאוהבי התורה להיות אנשי אמת. להימנע מכניעה לאינטרסים אישיים – ולהתגייס למען הכלל. רק ככה מגנים ומצילים.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics