תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

באים אל הפרופסורים עם דב אלבוים: האם החזון הציוני אמור להתעדכן אחרי 7 באוקטובר?

דב אלבוים גדל בחברה החרדית ומעיד על עצמו שהוא הגיע לציונות מבחוץ. אחרי שבעה באוקטובר, הוא מוכן לשאול שאלות נוקבות, ואפילו: אולי צדקו החרדים שהתנגדו להקמת מדינת ישראל?
דב אלבוים, אלכס צייטלין
דב אלבוים הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן. אלבוים הוא סופר ועורך, חוקר יהדות בתחומים: מקרא, קבלה וחסידות. ממייסדי ה"ישיבות החילוניות" בישראל והיוזם והעורך הראשי של "תלמוד ישראלי על מגילת העצמאות". אלבוים הוא בוגר התכנית הבין-תחומית באוניברסיטת תל-אביב, והתמחותו האקדמית היא בפילוסופיה, בקבלה ובחסידות. הוא הוסמך לרבנות ישראלית מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. אלבוים ערך והנחה במשך שנים ארוכות את תוכניות הטלויזיה " חוצה ישראל", "מקבלים שבת" ו"בין השמשות" ששודרו

אלכס צייטלין

11

לפני עשר שנים הגיע דב אלבוים לפגישה בבית הספר של בתו וראה על קיר המסדרון את מגילת העצמאות. "הרגשתי שאני נמצא מול אחד הטקסטים הספרותיים היהודיים העמוקים והמשמעותיים ביותר," אמר אלבוים, שיצא מאז למסע של חקר ופרשנות של המגילה.

בשיחה עם אלכס צייטלין בערוץ "באים אל הפרופסורים" סיפר אלבוים על ילדותו בחברה חרדית שבה – לא רק שלא חגגו את יום העצמאות – אלא היו אפילו כאלה שהתאבלו ביום הזה.

כמי שמעיד על עצמו ש"בא אל הסיפור הציוני מבחוץ, בלי כל ההנחות של מי שגדל בחינוך הממלכתי", ענה אלבוים לצייטלין על שאלות יסודיות על הציונות: האם אכן נולדה כחלק מתנועת ההתעוררות הלאומית באירופה בסוף המאה ה-19, או שהיא יצירה יהודית, שלב נוסף בהתפתחותה כדת ותרבות? האם הציונות היא פתרון לבעיית האנטישמיות? אולי צדקו החרדים שחשבו שהקמת מדינה יהודית היא התגרות אסורה בגויים?

והאם החזון הציוני אמור להתעדכן בעקבות השבעה באוקטובר?

שיחה אישית מרתקת עם אדם שהגיע לציונות שלו מבחוץ, חקר במשך עשר שנים את מגילת העצמאות ומוכן לשאול את עצמו את השאלות הכי נוקבות ביחס לציונות שלו.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics