תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

מסליחות לשיחות: בכול שנה אנו נתקלים בפרדוקס התשובה

למרות הרצון הטוב, והחרטה הכנה, ברוב המקרים אחרי הימים הנוראים ותהליך התשובה - אנחנו חוזרים לסורנו. הרמב"ם מציע שתי דרכים לחזרה בתשובה, אבל אולי שביל הזהב עובר דווקא ביניהן?
הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן. הרטמן מנחה יחד עם יוסי קליין הלוי את הפודקאסט עטור הפרסים For Heaven’s Sake, המדורג בעקביות כפודקאסט היהדות הפופולרי ביותר בארצות הברית, קנדה, בריטניה, אוסטרליה ודרום אפריקה, ואת הפודקאסט "למען השם" עם דב אלבוים. הוא בנה וייסד תוכניות לימוד מקיפות בתחומי החינוך, ההכשרה וההעשרה לחוקרים, מחנכים, רבנים ומנהיגים דתיים וחילוניים בישראל ובצפון אמריקה. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר,  בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה

11

סיורי הסליחות בוטלו? רוצים להיכנס לאווירת החגים? בכל יום נפרסם באתר מכון הרטמן ביצוע לפיוט מהסליחות וכן שיחה קצרצרה בעקבותיו. והפעם, לקראת יום הכיפורים הקרב ובא, הפיוט "קולי שמע" ודברים מעוררי מחשבה מאת הרב ד"ר דניאל הרטמן, נשיא מכון שלום הרטמן, התר אחר שביל הזהב של התשובה. הנה חלק קטן מדבריו:

"תהליך התשובה כרוך כמעט תמיד באכזבה. כי למרות הרצון הטוב, והחרטה שבלב, במהלך השנה אנחנו חוזרים לסורנו. אנו מצהירים על שינוי הדרך, על השתנות, אך רק מעטים משיגים זאת.

"הרמב"ם מציג שתי דרכים סותרות לתשובה: האחת היא שינוי רדיקלי בהתנהגות: מי שיהיר – עליו להשפיל את עצמו, מי שמהיר חמה – עליו לא להגיב כלל, אפילו אם יכו אותו. הדרך השנייה שמציע הרמב"ם היא הפוכה, הדרגתית, לאמץ שינויים לאט-לאט. אבל גם דרך זו, כך מתברר, לרוב לא מצליחה. איך, אם כן, אפשר לעשות תשובה?"

החמצתם את הסרטונים הקודמים? כאן תמצאו את שאר הפיוטים והשיעורים ששודרו במסגרת הפרויקט.

הרכב מוזיקלי:
שירה ועיבוד מוזיקלי: הרב אורי קרויזר
עוד, קאנון ושירה: אלעד גבאי
גיטרה, כליט, הקשה ושירה: יהלה לחמיש
גיטרה ושירה: הרב שי זרחי

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics