/ תוכנית בארי

לחטיבת הביניים

בשבילי אבות

מבחר משניות מתוך פרקי אבות
ספרי הלימוד של בארי מותאמים לתוכנית הלימודים בתחום תרבות יהודית-ישראלית ומשלבים מקורות יהודיים קלאסיים עם יצירות עבריות מודרניות. בספרי הלימוד שלנו תמצאו פסיפס מרתק של תרבות יהודית-ישראלית דינמית ורלוונטית לחיים עכשוויים. ספרי הלימוד מיועדים לכיתות ז'-י"ב ומאושרים ע"י משרד החינוך.

הספר בשבילי אבות מיועד לתלמידי חטיבת הביניים בבתי הספר הממלכתיים.

בשבילי אבות

כתיבה:
אירית חפץ, תמר ג'ינג'יחשווילי, שלומית יחיא-קינר ויאיר ליפשיץ

הוצאה לאור:
תוכנית בארי, מכון שלום הרטמן

שנת הוצאה:
תשע"ב, 2012

 

 

הספר קיבל את אישור משרד החינוך.

לרכישה:

מהדורה מודפסת:
לוני כהן הוצאה-לאור, טלפון: 03-9518418, [email protected]

מהדורה דיגיטלית:
קלאסוס (Classoos). עלות רשיון לעותק לשנה: 12 ש"ח.


על הספר

מסכת אבות היא אחת ממסכתות המשנה, אולם שונה היא ומיוחדת מכולן. בשונה ממסכתות אחרות, אין היא עוסקת בהלכה, חוקים ומצוות; כולה מוקדשת לענייני דרך ארץ, דברי מוסר, עצות להתנהגות טובה והוראת דרך לחיים טובים יותר.

המשנה הפותחת את מסכת אבות, מתארת את השתלשלות המסורת: "משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ, וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים, וּזְקֵנִים לִנְבִיאִים, וּנְבִיאִים מְסָרוּהָ לְאַנְשֵׁי כְנֶסֶת הַגְּדוֹלָה. הֵם אָמְרוּ שְׁלֹשָׁה דְבָרִים:…" כך מבקשת המסכת לקשור את החכמה הצפונה בה, לתורה שניתנה מסיני. התורה היא בעיקר מערכת של חוק ומשפט. ההלכה היהודית מציבה בפני האדם והחברה מצוות ואיסורים, אשר מטרתם תיקון הגוף ותיקון הנפש, כפי שניסח זאת הרמב"ם בספרו 'מורה נבוכים'. כדי ליצור חברה מתוקנת וצודקת, שאין בה עוול, יש צורך בחוקים מחייבים. מצוות לא-תעשה מסייעות לאדם להיגאל משקיעתו בחומרנות, אך בכך אין די. על גבי המצוות והאיסורים העמידה המסורת היהודית רובד נוסף, שהוא כולו 'לפנים משורת הדין', והוא מכוון להעלות את האדם לדרגות גבוהות אף יותר ביחסיו עם חבריו, עם מוריו, עם תלמידיו ובינו לבין עצמו. הרובד הזה הוא בגדר רשות; אין הוא חלק מן הדרישות הבסיסיות של הקיום היהודי, אך חשיבותו רבה, ותרומתו גדולה.

ששת סדרי המשנה מרבים לעסוק בחוקים ובמצוות, באיסורים ובהלכות. הם קובעים את סדרי החברה ואורחות החיים של הפרט ושל הקהילה, באשר למצוות התלויות בארץ, ביחס לחגים ולמועדים, לנישואין ולגירושין, ליחסי שכנים ונזיקין, לקרבנות ולהלכות טומאה וטהרה. מסכת אבות אינה עוסקת בנושאים אלו. היא מציעה לנו לעלות לדרגות מוסריות גבוהות יותר. מסכת אבות מציגה בפנינו את עצותיהם הנבונות של חכמי ישראל. פעמים רבות מובאים דבריהם של החכמים במסכת אבות כאמירתם האישית: "הוא היה אומר". התורה עוברת במסורת, אך חכמיו של כל דור מוסיפים את דבריהם שלהם אל המטען שימשיך להישלח אל הדורות הבאים.

החיבור בין המסורת העתיקה לבין החכמה האנושית של חכמי הדורות, על ניסיון החיים שצברו, ועל אישיותם המיוחדת, בא לביטוי בסגנונה של מסכת אבות, שמשניות רבות בתוכה מנוסחות כעצות אישיות של חכם זה או אחר. מסכת אבות מאופיינת גם בסגנון המכיל מימרות קצרות ולעתים חידתיות ופתגמים רבים. חלקם מוכרים לכם, מפני שהפכו לביטויים שימושיים בשפה העברית, ואילו אחרים אינם מובנים ללא לימוד ויגיעה.

ספר זה נועד לסייע ללומדים את מסכת אבות, להבין את הכתוב בה ולהשתתף באופן פעיל בדיון בשאלות החשובות העולות ממנה. נשאל את עצמנו מהן המידות הטובות שאותן ראוי שנסגל לעצמנו? כיצד נוכל להפוך את החברה שבה אנו חיים, לחברה טובה יותר? מהי הדרך הטובה ללמידה ולהשכלה? ועוד. דורות רבים של פרשנים, חכמים ויוצרים עסקו במסכת אבות והוסיפו לה את מבטם האישי. בספר זה אנו מצטרפים אליהם ומבקשים להוסיף עוד נדבכים לפירושים שנוצרו בדורות הקודמים.

לצד הטקסט המקורי של כל אחת מן המשניות תמצאו מקורות נוספים – ישנים וחדשים – המשוחחים עם הנאמר במשנה. לעתים הם מסכימים ומרחיבים את הנאמר בה, ולפעמים חולקים ומתווכחים עִמה. בנוסף לכך, אנו מזמינים אתכם להביע את עמדתכם, להוסיף או לחלוק על האמרות והפתגמים שבמשנה, ובכך – להוות חוליה נוספת בשרשרת המסירה של התורה, שתחילתה במשה רבנו, שרשרת הנמשכת עד ימינו אלה.

אנו מקווים ומאמינים שלימוד מסכת אבות יאפשר לכם לעלות במדרגות המידות האישיות והחברתיות, ולתקן את החברה בה אנו חיים בחסד ובחכמה, ברחמים ובאהבה.

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics