/ תוכנית בארי

אמנית רב תחומית – על שרה לוי-תנאי

פעילות פתיחה לשיעור חברה או במסגרת "חיים בתוך סיפור" | כתבה: יעל ליפשיץ

"אם יש בי משהו אמיתי, הוא יפרוץ בכוח גם נגד רצוני"

שרה לוי-תנאי, 1969. צלם: סוכנות צילומי עיתונות י.פ.פ.א / אוסף דן הדני, הספרייה הלאומית.
שרה לוי-תנאי, 1969. צלם: סוכנות צילומי עיתונות י.פ.פ.א / אוסף דן הדני, הספרייה הלאומית.

שרה לוי-תנאי הייתה משוררת ומלחינה, שחקנית, כיאורוגרפית וזמרת. גננת בהכשרתה, שכתבה רבים משירי הילדים שאנו מכירים. אך גולת הכותרת שלה הייתה להקת המחול הראשונה בישראל, או תיאטרון המחול- ענבל. את להקת המחול ענבל הקימה ב1949 והיא נבעה מחוסר הצלחתה לממש את חלומה להיות שחקנית באחד מהתיאטראות בארץ.

לוי-תנאי מספרת כי: "הדבר הכאיב לי מאד וחשתי כי נדחיתי רק בגלל היותי מזרחית בעלת מבטא מזרחי".

הדחייה שחוותה הובילה אותה לייסד להקת מחול שתאפשר ביטוי לאמנים בני עדות המזרח ולמסורת המזרח. להקת ענבל שילבה שירה, מוזיקה ומשחק והייתה פורצת דרך בתחום המחול בארץ. בשנת 1973 זכתה תנאי בפרס ישראל למחול ובתואר "אמנית המולטימדיה הראשונה בישראל". להקת ענבל שחלמה והקימה שרה לוי-תנאי הופיעה על בימות שונות בארץ ובעולם וזכתה להוקרה וכבוד רב. עד היום מהווה להקת ענבל אחת מלהקות המחול האיכותיות הפועלות בארץ.

תנאי חייה הראשונים של שרה לוי תנאי היו קשים. היא נולדה בתימן בשנת 1910, התייתמה מהוריה וגדלה במוסדות שונים. כישרונה ושמחת היצירה שלה גרמו לה להתמיר את קשיי חייה לעשייה יוצרת. להקת ענבל יצרה שפת מחול ייחודית וחדשנית.

צפו בסרטון של תאטרון מחול ענבל משנת 1972. מומלץ לצפות מתחילת הסרטון עד דקה 03:08; מדקה 11:33 עד 13:44; ואם יש זמן כדאי גם מ- 21:34 עד 24:05.

11

 

  • מהם מקורות ההשראה של הלהקה?
  • זהו סרטון מלפני 50 שנה! מה הוא מחדש, לדעתכם? שימו לב לתנועות, לשירים המלווים את המחולות, למוזיקה.
  • עד כמה, לדעתכם, מייצגת להקת ענבל את מדינת ישראל גם כיום, עפ"י סרטון זה?

מחול ישראלי

כאשר יקטן הפער בינינו, כאשר נראה כלנו את העושר הגלום בלשוננו, בנופנו העתיק והחדש, במורשת היהודית-האוניברסלית ובתרבות העדות הרבות בתוכנו שבה כלול גם המחול האתני – כאשר ניקח את החומר העצום הזה ונטחן אותו בריחיים של דינמיקה חדשה, לאור הנר של ידע, הבחנה וכושר-בנייה – רק אז יקום לנו מחול ישראלי אמיתי…

כה אמר ירמיהו הנביא (כ"ה, י'): "קול ריחיים ואור נר"!שרה לוי-תנאי, יום עיון במוזיאון תל אביב, 1981


הרחבה למורה: מומלץ לקרוא את ערך הויקיפדיה שרה לוי תנאי, ועוד יותר את דבריה של לוי-תנאי על יצירתה במסגרת יום עיון במחול שהתקיים במוזיאון תל אביב ב-5 במאי 1981. בדבריה היא מספרת כיצד יצירת המחול שלה מושפעת, בין היתר, ממרכיבי זהותה המגוונים – ארץ מולדתה, שפתה, הוריה, אחיה התימנים ומחנכיה האשכנזים. את דבריה היא מסכמת בפסקה המצוטטת לעיל.
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics