תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

אנחנו והגויים: המהפכה הגדולה – כשהיהדות הפכה לדת

יותר מהקמת מדינת ישראל, ויותר מהשואה, ד"ר תומר פרסיקו סבור שהאמנציפציה היא ההתרחשות החשובה ביותר שקרתה ליהודים בעת המודרנית - כזו שביקשה מהם לשנות את הזהות שלהם
תומר פרסיקו, אלכס צייטלין
ד"ר תומר פרסיקו הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן, עמית רובינשטיין באוניברסיטת רייכמן, ועמית בכיר במרכז ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. בעבר היה מרצה אורח במכון הלן דילר למשפט עברי ולימודי ישראל באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, ומרצה בחוג למדעי הדתות באוניברסיטת תל אביב. פרסיקו חוקר את שורשי הליברליזם, זהות יהודית מודרנית, ותהליכים בדת העכשווית. ספרו 'מדיטציה יהודית: התפתחותן של תרגולות רוחניות ביהדות זמננו' יצא בהוצאת אוניברסיטת תל אביב ב-2016. ספרו 'אדם בצלם אלוהים: הרעיון ששינה

אלכס צייטלין

11

עד להופעת האמנציפציה, יהדותו של יהודי הייתה כל זהותו, והיה בה משהו מובן מאליו. עם שיוויון הזכויות שניתן להם, היהודים הפכו לבעלי לאומים שונים, ומקומה של היהדות בזהות האישית הפך להיות חלקי: היא הפכה ל"דת", וככזו, גם נוצרו בה זרמים שונים.

האם ניתן לומר שהציונות הדתית מחברת מחדש בין לאומיות לבין דתיות למכלול אחד של "יהודי"? ולאן פניה של היהדות היום?

בשיחה עם אלכס צייטלין, פרסיקו מנסה לברר אילו מאפיינים של היהדות כבר לא ייעלמו: האינדיווידואליזם? הלאומנות? האם קיימת "יהדות ישראלית" שמחליפה הלכה במסורת? והאם העימות עם הפלסטינים מכתים את היהדות לדיראון עולם, כפי שמסעות הצלב הכתימו את הנצרות?

מוזמנים ומוזמנות לצפות בפרק החמישי בסדרה "שאלה של זהות: אנחנו והגויים", המשודרת בערוץ היוטיוב "באים אל הפרופסורים" של אלכס צייטלין.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics