תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

אנחנו והגויים: חטאי האיש והאישה הזרה יביאו משיח

האמהות בשושלת דוד הן נשים זרות ואפילו אסורות. אם המשיח הוא התגלמות הלאום שאותו הוא אמור לגאול – איך זה שהוא בא לעולם דווקא מחיבור עמוק אל הזרות?
רות קרא-איוונוב קניאל, אלכס צייטלין
ד"ר רות קרא-איוונוב קניאל היא עמיתת מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. היא חוקרת קבלה, פסיכואנליזה ומגדר, ומרצה בחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה ובמכון ת"א לפסיכואנליזה. ספרה של קרא-איוונוב קניאל, "קדשות וקדושות -אימהות המשיח במיתוס היהודי", ראה אור בשנת 2014 וזכה בפרס פינס ובפרס וורבורג (סדרת הילל בן חיים, הקיבוץ המאוחד). ספרה "חבלי אנוש – הלידה בפסיכואנליזה ובקבלה" ראה אור בהוצאת כרמל בשיתוף עם סדרת "פרשנות ותרבות", 2018. ספרה החדש:

אלכס צייטלין

11

בלב התפיסה של משיח עומד צמד מוכר: אם ובנה.

ד"ר רות קרא איוונוב קניאל סבורה שפחות חשוב מה מייחד את המשיח כגואל, אלא הרבה יותר חשוב איך הוא בא לעולם: בזיווג אסור של אביו עם אישה זרה, שאינה בת הלאום.

בנות לוט, תמר, רות, זו שושלת האמהות של דוד. למה בעצם כולן גויות? לפי קניאל אין כאן מקריות, מפני שסיפור מעצב תודעה, והוא נועד לייצר התמודדות לא רק עם זרות, אלא גם עם עוון. אולי אפילו עם מוות.

בשיחה עם אלכס צייטלין, קניאל בוחנת קוים לדמותו של הגואל, וחושבת שגם אלוהים זקוק לגאולה. מוזמנים ומוזמנות לצפות בעוד פרק בסדרה "שאלה של זהות: אנחנו והגויים", המשודרת בערוץ היוטיוב "באים אל הפרופסורים" של אלכס צייטלין.

 

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics